Polska Izba Ubezpieczeń wydała raport za 2019 rok. Zgodnie z zapisami w nim zawartymi, sytuacja nie napawa optymizmem. Okazuje się, że coraz więcej kierowców próbuje wyłudzić ubezpieczenie, a rekordziści robią to kilkanaście razy do roku.

Rosnąca liczba stłuczek nie jest tylko i wyłącznie podyktowana nieuwagą, roztropnością czy po prostu „niefartem”. Według opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) raportu za rok 2019 wynika, że zwiększa się odsetek oszustw ubezpieczeniowych pojazdów. W porównaniu do 2018 roku jest to wzrost o 40 proc. w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz o 30 proc. w odniesieniu do polis AC. W pierwszym przypadku wykryto 6082 oszustw na OC majątkowe (na kwotę 79,1 mln zł). Chodzi dokładniej o zniszczenia, które są widoczne na pojazdach. Względem 2018 roku, ich liczba zwiększyła się o 20 proc. O wiele gorsza sytuacja jest w odniesieniu do OC osobowych. Dotyczą one obrażeń i utraty zdrowia uczestników wypadków. Symulowane są np. szok pourazowy, powypadkowa depresja czy urazy szyi i bóle głowy. Takich zdarzeń zanotowano 3161 na kwotę 96,6 mln zł. Jest to o 98 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Z kolei dla polis AC wyłudzeń było mniej (2494) ale na znaczącą kwotę 96,1 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska wprowadza kolejny system bezpieczeństwa

PIU zwróciła również uwagę na coraz bardziej wyrafinowane metody prób wyłudzeń odszkodowań. Na topie jest próba na nielegalnie pozyskane dane osobowe. W raporcie został opisany przypadek, gdzie poszkodowany zgłosił szkodę i jako sprawcę wskazał osobę, która (teoretycznie) odmówiła przekazania dokumentacji oraz oględzin pojazdu sprawcy. To wzbudziło podejrzenia ubezpieczyciela, który postanowił się skontaktować ze zgłoszoną osobą (sprawcą). Jak łatwo się domyślić był on zaskoczony całą sprawą. Stare sprawdzone metody również cały czas są wykorzystywane. Zgłaszane są te same samochody, które w wielu przypadkach nawet nie są naprawiane. Co więcej często „uszkodzeniu” ulegają te same podzespoły.

CZYTAJ TAKŻE: Miliony złotych za wypadek po pijanemu

Jak podaje PIU oszuści do swoich celów często wykorzystują auta spoza Unii Europejskiej. Im rzadszy i bardziej egzotyczny samochód, tym większe odszkodowanie można wyłudzić (podnoszone są koszty naprawy). Zdarza się też, że jeden pojazd ubezpieczony jest w kilku firmach jednocześnie. Kiedy dochodzi do kolizji, wypożyczany jest pojazd zastępczy, a fakturę za jego użytkowanie przedstawia się w każdym zakładzie ubezpieczeniowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) próbują walczyć z oszustami. UFG w tym celu buduje nowy system wymiany informacji, który ma ułatwić wyłapywanie przestępstw związanych z próbami wyłudzeń. Dodatkowo każda firma ubezpieczeniowa ma dział zajmujący się takimi sprawami. Według PIU ok. 10 proc. wypłacanych odszkodowań to wyłudzenia, których nie udaje się wykryć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Producenci nie kwestionują grzywien za CO2, ale chcą pomocy

Europejscy producenci pojazdów nie będą podważać grzywien za niedotrzymywanie po 2020 r. unijnych norm ...

Harley-Davidson też chce mieć Ducati

Producent kultowych jednośladów z Milwaukee przygotowuje ofertę na włoską Ducati za 1,5 mld euro, ...

We Share: Dwa tysiące elektrycznych VW w Berlinie

Od połowy 2019 roku Volkswagen startuje w Berlinie z programem wynajmu samochodów - "We ...

Elektromobilność pnie się w górę

IBRM Samar opierając się na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów podał, że na koniec ...

Która marka i model ma najmłodszych, a która najstarszych kierowców

W Niemczech przeprowadzono badanie, która marka i model samochodu ma najmłodszych, a która najstarszych ...

W przyszłości stacje paliwowe czeka rewolucja

Biznes na stacjach benzynowych wkrótce się zmieni. W Berlinie firma Aral pokazała jak stacja ...