Grupa PSA i FCA obiecały, że w razie fuzji nie będą zwalniać ludzi i zamykać fabryk, ale mało wykorzystywane montownie w Europie i 3 fabryki silników, w tym w Bielsku-Białej, znalazły się w gronie najbardziej zagrożonych.

Gdy dojdzie do fuzji (umowa ma być podpisana w grudniu), powstanie czwarta na świecie grupa, która w 2018 r. sprzedała 8,7 mln pojazdów, a jej moce produkcyjne wzrosną do 14 mln sztuk rocznie — podała Reuterowi firma od prognoz LMC Automotive. Sektor motoryzacji wkroczył jednak w fazę spadku, zwłaszcza europejski rynek małych samochodów, w którym obie grupy są bardzo obecne. „Wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie niskie, wyniesie 58 proc., co oznacza nadwyżkę niemal 6 mln pojazdów, które nie powstaną na świecie. Na Europę spadnie więc zapewne największy ciężar potencjalnego zamykania zakładów” — uważa LMC Automotive, dostawca prognoz w zakresie sprzedaży i produkcji w sektorze motoryzacyjnym.

Związki zawodowe i politycy we Francji i Włoszech wyrazili zaniepokojenie dotyczące likwidacji miejsc pracy, ale obie grupy póki co wykluczyły zamykanie zakładów, aby rozproszyć wszelkie obawy. Jednakże terminy dotrzymania w 2021 i 2025 roku surowszych w Europie norm emisji spalin zwiększają presję na FCA, aby przestawił się na sprawdzone silniki grupy PSA, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość niektórych fabryk Fiata w Europie. Najbardziej na celowniku jest zakład w Termoli i Pratola Serra we Włoszech i w Bielsku-Białej, produkujących jednostki napędowe dla Fiata, Lancii i Alfy Romeo.

Fabryka FCA w Bielsku Białej.

Grupa PSA ma największe fabryki silników w Tréméry i w Douvrin we Francji, wymieniła oprzyrządowanie w dawnym zakładzie GM w Szentgotthard na Węgrzech. Analitycy branży motoryzacyjnej twierdzą, że uwaga nowej grupy skupi się na Europie, gdzie można połączyć mniej wykorzystywane linie produkcji pojazdów, układów przenoszenia napędu z inwestycjami na przyszłe pojazdy elektryczne.

Jednym z elektrycznych modeli PSA jet nowy Peugeot 208.

Francuzi pomogli już Oplowi w spełnieniu nowych norm emisji spalin oferując nową płytę podłogową i silniki montowni w Saragossie, gdzie powstaje model Corsa. Płytę CMP wykorzystują obecnie montownie w Poissy (Francja), Trnavie (Słowacja) i w Kenitrze (Maroko) w produkcji modeli Peugeota, Citroena i DS, a może ona mieć zastosowanie przy produkowaniu modeli Lancii, Alfy Romeo i Fiata.

Nowy Opel Corsa.

Rynek małych samochodów jest w trudniejszej sytuacji, bo surowsze normy emisji spalin zmuszają do instalowania w samochodach podstawowej wersji skomplikowanych katalizatorów, co znacznie zwiększa ich cenę. — Zgodnie z nowymi normami emisji CO2 te samochody będą musiały przejść kolejne modernizacje, przez co zdrożeją, a to zmusi niektórych producentów do rezygnacji z pewnych modeli, bo poziom inwestowania w nie jest bardzo duży — stwierdził Felipe Munoz w prognozie firmy JATO Dynamics.

CZYTAJ TAKŻE: Oszczędności po fuzji FCA z PSA: Opel i Vauxhall mogą najwięcej stracić

PSA już zrezygnowała z modeli Opla Adam i Karl, bo ich dostosowywanie do nowych norm było nieopłacalne, Ford zrobił to samo z modelem KA, który korzystał z tej samej płyty co Fiat 500. Ogólnie zakłada się, że udział w rynku samochodów segmentów A i B zmaleje w Europie do 38 procenet w 2021 roku z 40 proc. w 2018 roku, zaś popyt na SUVy będzie nadal wzrastał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy oficjalny teaser produkcyjnego modelu Kia ProCeed

Nowa Kia ProCeed: Odkrywanie tajemnicy

Nowa Kia ProCeed, której pierwszy szkic został właśnie ujawniony, łączy dynamiczne, pięciodrzwiowe nadwozie typu ...

Tak wygląda nowa Corsa-e. Opel ujawnia pierwsze zdjęcia

Firma z Rüsselsheim wkracza w epokę elektromobilności. Pierwszym dzieckiem nowej strategii „Opel goes electric” ...

Nissan otwiera nowy salon w Kielcach

Nowo powstały punkt to obecnie jedyny dealer marki działający na terenie województwa świętokrzyskiego. Salon ...

Mazda CX-5: Przyjemność z prowadzenia i bezpieczeństwo w tym SUV-ie to podstawa

Gdy japońscy inżynierowie z Mazdy opracowali kompaktowego SUV-a, auto bez najmniejszych kompleksów zaczęło rywalizować ...

Fragment gotowego odcinka A1 pod Częstochową /

Niedokończona A1 gorzkim sukcesem w budowie dróg

Wart prawie 1,2 mld zł nowy fragment autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Częstochową co ...

Dwa kółka Suzuki: od luksusowego skutera do sportowych maszyn

Suzuki oferuje nie tylko szeroką gamę wszechstronnych samochodów. Ostatnimi czasy przez salony firmowe japońskiego ...