– Pamiętajcie proszę o klientach, oni są dla istnienia tego przedsiębiorstwa najważniejsi – powiedział Piech w wywiadzie dla tygodnika „Automobilwoche”. Piech zazwyczaj nie udziela wywiadów, ani nie wypowiada się publicznie. Tym razem zrobił wyjątek.

Według informacji medialnych rodzina już od dłuższego czasu naciskała na Ferdinanda Piecha by opuścił radę nadzorczą i sprzedał udziały. Dwa lata temu przegrał batalie w radzie nadzorczej o dymisje martina Winterkorna – prezesa VW. Winterkorn został a przeciwko Piechowi zagłosowali nawet jego krewni, w tym także Wolfgang Porsche.

Spółka holdingowa Porsche SE należy w całości do rodzin Porsche i Piechów, które mają razem 52,2 proc. praw głosu w grupie Volkswagena. Ferdinand Piech sprzedał swoje udziały bratu Hansowi Michelowi – w sumie 14,7 proc. Rodziny Piech i Porsche maja prawo pierwokupu akcji.

Ferdinand Piech, który w wielkanocny poniedziałek skończy 80 lat, jest synem wiedeńskiego prawnika Antona Piecha, a przez matkę Louise wnukiem Ferdinanda Porsche. W latach 1993 do 2002 r. był prezesem zarządu Volkswagen AG, a od 2002 do 2015 roku przewodniczącym rady nadzorczej tej spółki. Za czasów Piecha do koncernu włączono firmy SEAT i Škoda Auto, ale także Lamborghini, Bentley i Bugatti.

25 kwietnia 2015 r., z powodu konfliktu z prezesem koncernu VW, Martinem Winterkornem, Piech ogłosił rezygnację ze wszystkich funkcji w Volkswagenie, włącznie z funkcją szefa rady nadzorcze.