Sama Audi oświadczyła, że te modele zostały objęte dobrowolną akcją przywoławczą ogłoszoną w lipcu dotyczącą 850 tys. pojazdów z silnikami wysokoprężnymi V6 i V8 TDI. „Oprogramowanie kontrolujące emisję spalin silników tych pojazdów zostanie całkowicie zmienione, przetestowane i poddane KBA do zatwierdzenia” — stwierdziła firma w komunikacie, nie potwierdziła innych szczegółowo polecenia urzędu.

Według „Bilda”, KBA dał Audi czas do 2 lutego na odpowiedź, jak zamierza uaktualnić oprogramowanie kontroli emisji spalin, aby zagwarantować, że nie będzie manipulowania tą kontrolą.

Audi twierdzi, że od miesięcy sprawdza samochody z dieslami szukając ewentualnych nieprawidłowości, we współpracy z KBA. „W ramach systematycznych i szczegółowych ocen KBA ogłosił obecnie zawiadomienie dotyczące modeli Audi z silnikami V6 TDI” — dodał ich producent.

W listopadzie Audi ogłosiła przywołanie do swych stacji 5 tys. samochodów w Europie na poprawienie oprogramowania po wykryciu, że emitują za dużo tlenku azotu.