Wewnątrz firmy zawarto porozumienie o obniżeniu premii za zeszły rok dla wyższego managementu – poinformował Stephan Weil, szef rządu związkowego Dolnej Saksonii, która jest jednym z większych udziałowców koncernu. Dodatkowo nowy szef rady nadzorczej Hans Dieter Pötsch poinformował, iż zrezygnuje z części premii.

Tygodnik „Der Spiegel” napisał w zeszłym tygodniu, że w 2015 roku odchodzący w niesławie prezes grupy Martin Winterkorn dostał ponad 3 mln euro odprawy. Dlatego w tym roku nowy prezes Matthias Müller zapowiedział obniżenie pensji zarządu oraz rezygnacje z premii, ale natrafił na opór. Mimo, że zapowiedział „zaciskanie pasa”, oszczędności oraz „dawanie przykładu z góry”. Mimo to rada nadzorcza i zarząd nie chciała się zgodzić na cięcia premii.

„Der Spiegel” napisał, że szczególnie szokująca jest ewentualna wypłata premii Dieterowi Pötschowi, który jesienią zeszłego roku przeszedł z zarządu VW do rady nadzorczej koncernu. Pötsch – były członek zarządu ds. finansowych – dostanie „odszkodowanie” za zerwanie kontraktu, który miał obowiązywać do 2017 roku. Chodzi o niemal 10 mln euro.