Rada FRC będącą organem nadzoru działalności audytorskiej w W. Brytanii podała o badaniu kontroli księgowej przeprowadzonej przez holenderską kancelarię rachunków Grupy Rolls-Royce w roku kończącym się 31 grudnia 2010 r. i Rolls-Royce Holdings z lat 2011-13.

RR i brytyjski urząd ścigania przestępstw gospodarczych SFO zawarły w styczniu ugodę o odroczonym ściganiu (DPA), która pozwoliła producentowi silników lotniczych i okrętowych uniknąć natychmiast konsekwencji za działania z ostatnich 30 lat. Producent silników przeprosił za wszystko, zawarł ponadto z władzami amerykańskimi i brazylijskimi umowę w sprawie afery korupcyjnej z udziałem pośredników, aby zdobywać kontrakty zagraniczne.

„Jesteśmy pewni jakości naszych wszystkich audytów wykonanych dla Rolls-Royce, włącznie z okresem 2010-13 r., objętym badaniem przez FRC” — oświadczyła KPMG w komunikacie. Jedna z czterech największych na świecie kancelarii tego typu uznała za istotne, by władze nadzorcze działając w interesie publicznym zbadały te komplety dokumentów. „Współpracujemy w pełni w śledztwie FRC, do którego dochodzi po śledztwie SFO w Rolls-Royce” — dodano w komunikacie.

FRC mająca uprawnienia do wymierzania kar przystąpi teraz do zbierania elementów dowodowych przed postawieniem oficjalnego oskarżenia — stwierdził jeden z jej rzeczników. Rada odmówiła podania, czy jej postępowanie dotyczy też pracowników KPMG. SFO nie wstąpił z indywidualnymi oskarżeniami.