Niemiecka firma złożyła w resorcie przemysłu i handlu wniosek o zawarcie specjalnego kontraktu inwestycyjnego na budowę w obwodzie kaliningradzkim fabryki samochodów. Nie będzie to montownia, ale zakład produkcyjny pełnego cyklu, podkreśla agencja Nowowsti.

BMW od 1999 r montuje swoje modele trzeciej, piątej i siódmej serii oraz terenówki X1, X3, X4, X5 i X6 w kaliningradzkich zakładach firmy rosyjskiej Awtotor.

Rozmowy o budowie zakładu produkcyjnego były prowadzone od 2012 r. Z powodu kryzysu gospodarczego, który nastał w Rosji wraz z aneksją Krymu i sytuacją na Ukrainie, Niemcy wstrzymali negocjacje. Wrócili do nich na przełomie 2016/2017 r. Najpierw w obszarze zainteresowania były trzy lokalizacje – obwód moskiewski, St. Petersburg i Kaliningrad. Maximilian Kellner, dyrektor generalny BMW Group Russia, oszacował wielkość inwestycji na ponad 50 milionów euro.

W styczniu Niemcy zarejestrowali w Kaliningradzie swoją spółkę BMW – Rusland Automotiv. Obwód kaliningradzki graniczy z województwem warmińsko-mazurskim. Branza motoryzacyjna jest w obwodzie jedną z wiodących. Ze względu na bliskość unijnej granicy (od Kaliningradu do przejścia w Bagrationowsk – Bezledy jest 46 km w linii prostej) wiele koncernów montuje w Kaliningradzie i okolicach swoje samochody.