Najnowsze doniesienia z segmentu SUV

SUV-y, a więc samochody sportowo-użytkowe, od kilkunastu lat podbijają serca konsumentów. Nic dziwnego – są wygodne, przestronne i praktyczne. Od pewnego czasu obserwujemy jednak, że producenci SUV-ów mają problem z wyróżnieniem się wśród konkurencji. Na tym tle bardzo obiecująco wygląda premiera nowego Volvo XC90, które wyróżnia się na tle innych tego typu samochodów, i to na wielu płaszczyznach.

Publikacja: 12.01.2018 16:41

Najnowsze doniesienia z segmentu SUV

Foto: moto.rp.pl

Innowacyjny system zarządzania

Na pokładzie nowego Volvo XC90, czyli nowego luksusowego samochodu klasy SUV szwedzkiego producenta, znajdziemy znakomity system Sensus Connect, dzięki któremu korzystanie z auta jest bardziej intuicyjne, przyjemniejsze i wyjątkowe. Umożliwia on sterowanie głosowe lub dotykowe różnymi aplikacjami auta oraz sprawia, że samochód stale podłączony jest do szerokopasmowego internetu, który następnie udostępniany jest w formie sieci WiFi wszystkim pasażerom pojazdu.

W ramach Sensus Connect możemy także zarządzać dźwiękiem w aucie. Będzie to doświadczenie bardzo przyjemne, bowiem szwedzki producent odtworzył w swoim SUV-ie akustykę goteborskiej sali koncertowej! Kierowcom do gustu przypadnie także zapewne zintegrowana z Sensus Connect nawigacja iGo, która dzięki stałemu połączeniu z internetem w każdym momencie pozwoli na wybór najbardziej optymalnej trasy oraz uzyskanie szczegółowych rekomendacji dot. obiektów znajdujących się w naszej okolicy.

Dzięki Sensus Connect możemy także sterować zdalnie naszym SUV-em, poprzez aplikację mobilną Volvo On Call. Za pomocą smartfona uruchomimy więc silnik i włączymy klimatyzację lub ogrzewanie oraz zamkniemy i otworzymy drzwi, jak również sprawdzimy, czy zamknęliśmy w pojeździe wszystkie okna. Za pomocą Volvo On Call możemy także, zarówno na smartfonie jak i z auta, wezwać pomoc drogową. Nie musimy przy tym nawet orientować się, gdzie spotkało nas coś złego. Operator systemu Volvo On Call namierzy nas dzięki współrzędnym GSP. Namierzanie będzie też przydatne, gdy nasz pojazd zostanie skradziony. Wtedy operator może na nasze żądanie unieruchomić auto. Z resztą o każdej próbie kradzieży zostaniemy powiadomieni poprzez smartfon, bowiem informowanie o nieautoryzowanych wejściach do samochodu to także jedna z funkcji aplikacji Volvo On Call.

Najnowsze technologie w służbie kierowcy

W nowym Volvo XC90 znajdziemy również innowacyjne systemy, które wyręczają kierowcę w wielu sytuacjach. Układ Pilot Assist utrzymuje SUV-a na środku pasa ruchu, korygując tor jazdy delikatnymi ruchami kierownicy. Gwarantuje także zachowanie wskazanego odstępu od poprzedzającego pojazdu. System Queue Assist pozwala natomiast rozszerzyć funkcjonalność systemu o prędkości pomiędzy 0 a 30 km/h, a więc obsługuje nawet sytuacje, w których poprzedzający nas pojazd zatrzyma się. Nasz nowy SUV może więc samodzielnie poruszać się… w korkach. To już naprawdę brzmi jak kosmiczna technologia.

Samochody ze szwedzkiej stajni zawsze słynęły z bezpieczeństwa. Nowe Volvo XC90 na tym polu wygląda jednak jeszcze lepiej niż moglibyśmy oczekiwać. Na pokładzie SUV-a znajdziemy bowiem zaawansowanego asystenta parkowania, który samodzielnie wprowadzi pojazd w wolne miejsce parkingowe, a naszym zadaniem będzie jedynie naciskanie pedałów gazu i hamulca. Dla osób, które parkować lubią samodzielnie, przygotowano kamerę cofania 360 stopni, która umożliwia podgląd sytuacji z każdej strony auta oraz w ciekawym widoku prezentującym pojazd z góry. Za bezpieczeństwo odpowiada również system IntelliSafe, który wykrywa pieszych, rowerzystów oraz duże zwierzęta, ostrzegając kierowcę przez kolizją z nimi. W razie potrzeby uruchomi on hamulce. Tak samo stanie się, gdy przez nieuwagę spróbujemy skręcić pod koła innego pojazdu, np. podczas manewru zawracania.

Niepowtarzalny design

Na szczęście przy instalowaniu na pokładzie nowego SUV-a nowinek technologicznych szwedzki producent nie zapomniał o tym, co od zawsze było jego wizytówką, a więc przepięknym designie, będącym uosobieniem najdoskonalszego skandynawskiego rzemiosła. Patrząc na linię nowego XC90 i jego wykończenia w kabinie pasażera, można powiedzieć, że pomimo tego, iż Volvo jest już marką zdecydowanie globalną, to nigdy nie było bardziej szwedzkie. Miękkie skóry i drewno o wyrazistym rysunku słojów to bowiem charakterystyczne dla tego kraju materiały. Wygląd Volvo XC90 sprawia, że jest to auto nie tylko bardzo nowoczesne, ale również piękne. Nie ma wątpliwości, że dorówna ono w sukcesach sprzedażowych swoim poprzednikom.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana
Archiwum
Toyota wstrzymuje testy po tragicznym wypadku Ubera