Chiński urząd nadzoru jakości, inspekcji i kwarantanny AQSIQ poinformował, że Volkswagen wymieni bezpłatnie poduszki w 103 573 samochodach, FAW-VW — 2,35 mln i SAIC-VW — 2,4 mln. Operacja zacznie się w marcu i potrwa do 2019 r.

Chiński urząd zażądał wcześniej tego samego od General Motors i Mercedesa-Benza. Ocenia, że ponad 20 mln pojazdów w Chinach ma poduszki Takaty, które grożą wybuchową aktywacją i poranieniem osób znajdujących się w środku pojazdu. Dotychczas spowodowały na świecie 16 ofiar śmiertelnych i 180 rannych.

Volkswagen wyjaśnił, że po rozmowach z urzędem ten doszedł do wniosku, iż w rzadkich przypadkach może dojść do niebezpiecznych sytuacji przy aktywacji poduszek. Za radą urzędu grupa VW w Chinach zdecydowała się na akcję przywoławczą.

– Producent pojazdów nie otrzymał’ żadnej informacji związanej z tym problemem w jego pojazdach na świecie, a po analizie ustalił, że generatory gazu Takaty, podejrzewane jako przyczyna wady, są w normalnym stanie — stwierdza komunikat VW.

Do końca czerwca 24 firm samochodowych z 37, których dotyczy problem, wezwało do stacji serwisowych 10,59 mln pojazdów. Kolejne piec ogłosiło plany wezwania 1,26 mln. Volkswagen sprzedał w Chinach w 2016 r. 3,98 mln samochodów, o 12,2 proc. więcej niż rok wcześniej, był największą firmą zagraniczną w tym kraju.