Mercedes opracował nową aplikację wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, która pomoże podczas akcji ratunkowej. Dzięki Rescue Assist służby ratunkowe będą mogły zobaczyć, w którym miejscu samochodu znajdują się najważniejsze zagrażające życiu i bezpieczeństwu.

Od jakiegoś czasu w większość nowych samochodów jest wyposażana w kartę ratowniczą. Jest to zestandaryzowana informacja, w której na kartce w A4 przedstawiono schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami. Są tam zaznaczone umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa oraz gazowych napinaczy pasów. Dzięki takiej karcie można skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 procent, a czasami kilkanaście sekund może zadecydować o czyimś życiu.

Dlatego Mercedes postanowił pójść krok dalej i wykorzystać technologię rozszerzonej rzeczywistości, która robi ostatnio furorę w grze „Pokemon Go”. Wystarczy, że ratownik będzie wyposażony w tablet lub telefon z aparatem fotograficznym. Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości wyświetli się przed nim widok samochodu z wirtualnie podświetlonymi układami. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku aut z napędem hybrydowym i elektrycznym. Są tam montowane przewody wysokiego napięcia oraz akumulatory, które w przypadku nieodpowiedniej wiedzy ekipy ratunkowej mogą stworzyć dodatkowe zagrożenie dla pasażerów uwięzionych w samochodzie i samych ratowników. Wyświetlony obraz będzie można przybliżać i obracać, tak żeby uzyskać najdokładniejszy podgląd sytuacji.

Nowa aplikacja jest rozwinięciem poprzedniej, która umożliwiała szybki podgląd statycznego rysunku technicznego przedstawiającego samochód. W bazie danych znajdują się informacje na temat wszystkich osobowych modeli Mercedesa wyprodukowanych po 1990 roku, wersji dostawczych od 1996 roku (łącznie z Fuso Canter) oraz modeli marki Smart od 1998 roku. Aplikacja rozpoznaje model po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na słupku środkowym lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Użytkownicy starszych modeli, które nie były wyposażone w taką naklejkę otrzymają ją za darmo u najbliższego dealera.

Aplikacja będzie dostępna w 24 językach za darmo na urządzenia z systemami iOS oraz Android.