Lighthizer stanął przed panelem senatorów, ale nie ujawnił jakie czynniki mogłyby spowodować podjęcie działań przez administrację, ani też jakiego rodzaju byłyby to działania Dał tylko jasno do zrozumienia, że nie jest zachwyconych ogłoszeniem przez Forda, iż przeniesie cześć produkcji modelu Focus do Chin i będzie importować te samochody do Stanów.

– Uważam to za bardzo niepokojące. Nie ma to dla mnie specjalnego sensu — powiedział i chce dowiedzieć się więcej o przesłankach tej decyzji. — Gdyby okazało się, że nie ma powodów ekonomicznych, to wówczas uważam administracja powinna przystąpić do działania — dodał.

Plan Forda sugeruje, ze Chiny mogłyby w przyszłości odgrywać znacznie większą rolę w produkcji pojazdów dla Ameryki Płn, i być może zmniejszyć znaczenie Meksyku jako kraju o niskich kosztach produkcji. Ford przedstawił przeniesienie od połowy 20109 r. z Meksyku do Chin tej produkcji jako posunięcie czysto finansowe, które pozwoli mu zaoszczędzić 500 mln dolarów na oprzyrządowaniu fabryk.