Jawor już w rodzinie Mercedesa

W poniedziałek, 10 czerwca w Jaworze został wmurowany kamień węgielny pod pierwszą fabrykę Mercedsa Benza w Polsce. – Mam nadzieję,że jest to pierwszy,ale nie ostatni zakład tego koncernu w naszym kraju- powiedział obecny na uroczystości wicepremier,minister rozwoju, Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 19.06.2017 14:10

Jawor już w rodzinie Mercedesa

Foto: AFP

Niemcy wydadzą na budowę fabryki zaawansowanych technologicznie silników 500 mln euro, a zakład ma ruszyć z produkcją za dwa lata. Planowane zatrudnienie, to 500 osób. Mercedes-Benz wybrał lokalizację rok temu, o czym, jako pierwsza poinformowała „Rzeczpospolita”.

– Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod produkcji i innowacyjnych technologii „Przemysłu 4.0” zakład wyznaczy nowe wzorce w produkcji układów napędowych. Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Przygotowujemy naszą globalną sieć produkcyjną na wyzwania przyszłości. Chcemy udowodnić, że nieobcy nam jest zarówno sprint, jak i maraton: ze względu na wysokiświatowy popyt zamierzamy w nadchodzących latach wytwarzać coraz większą liczbękonwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych, utrzymując tradycyjną, wysoką jakość Mercedes-Benz. Jednocześnie długofalowo będziemy dostosowywać siećprodukcyjną do potrzeb elektromobilności – mówił odpowiedzialny za ten projekt Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstanie na obszarze około 50 hektarów. Na razie teren wygląda jak pustynia, wokół miejsca,gdzie zbudowana zostanie fabryka są połacie ubitego piasku.

– Polska stawia na inwestorów zagranicznych, którzy wzmacniają nasz ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, że Polska stała się strategicznym miejscem dla inwestycji takiego koncernu jak Daimler. Właśnie w Jaworze powstanie wyjątkowy zakład, co oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujących oraz otwartą współpracę naszego partnera z uczelniami ?i placówkami szkolnictwa zawodowego. Polska staje się powoli europejskimropejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu „greenfield” w obszarze innowacyjnego przemysłu, realizując tym samym jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał,że światowa motoryzacja znalazła się teraz na rozdrożu. – Przed nami ostry zakręt, za którym nie wiadomo co się znajduje, tak szybko rozwijają się technologię.Wierzę,że razem z Mercedesem pokonamy ten zakręt bez większych problemów. Cieszę się także, że nasz dolnośląski klaster motoryzacyjny uzyskał dzisiaj takie wzmocnienie – dodał.

Jaworska fabryka silników ma połączyć najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0” . Oprócz zaawansowanychtechnologii, będą w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służące do zarządzania kadrami i energią, a systemy produkcji umożliwią wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii. Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeśli chodzi o efektywność produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostaną tu wypracowane rozwiązania ?w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.

Fabryka w Jaworze będzie ściśle współpracować z zakładami Mercedesa-Benza w Niemczech, Rumunii i Chinach. Pracownicy tych placówek składali wczoraj zdalnie życzenia swoim polskim kolegom, którzy będą pracować w siostrzanym zakładzie. Wszyscy zrobili wysiłek, żeby chociaż kilka słów powiedzieć po polsku. Także po polsku mówi już Andreas Schenkel, który odpowiada za budowę polskiej fabryki Mercedesa.

Fabryka w Jaworze będzie 30. zakładem w sieci Mercedes-Benz Cars Operations. Jak na razie ta część niemieckiego koncernu zatrudnia 78 tysięcy pracowników. Sam Mercedes Benz jest największym producentem samochodów segmentu premium i w ubiegłym roku spzredał na świecie 2 mln aut.

Dziękował też minister Elżbiecie Witek za pomoc w procedurach administracyjnych związanych z zaadaptowaniem gruntów pod fabrykę i przejęciem ich od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana