Według danych, jakie w podała w czwartek organizacja europejskich producentów motoryzacyjnych ACEA, w październiku rynek krajów należących do Unii Europejskiej wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 6 proc. a rejestracje przekroczyły 189 tys. sztuk. Jeszcze lepsze wyniki pokazały statystyki rejestracji za dziesięć miesięcy – sprzedaż nowych pojazdów w UE wyniosła prawie 1,71 mln sztuk, co oznacza poprawę w stosunku do tego samego okresu przed rokiem o 11,6 proc.

Największe wzrosty sprzedaży miały miejsce na rynku hiszpańskim (o przeszło jedną trzecią za 10 miesięcy). Nieźle sprzedawały się pojazdy użytkowe w Wielkiej Brytanii (16,6 proc. wzrostu) oraz we Włoszech (9,8 proc. wzrostu). Na rynkach niemieckim i francuskim też odnotowano zwiększenie popytu, choć w obu przypadkach liczba rejestracji rosła umiarkowanie i okazała się większa wobec okresu styczeń-październik 2014 roku odpowiednio o 2,7 i 2,1 proc.

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, popyt na europejskim rynku aut użytkowych rośnie konsekwentnie od początku roku i we wszystkich segmentach. W przypadku samochodów dostawczych październik był już 26. z rzędu miesiącem poprawy wyników, a obecny rok przyniósł zwiększenie sprzedaży o prawie 11 proc. rok do roku do przeszło 1,4 mln aut. W segmencie ciężkich samochodów ciężarowych (powyżej 16 ton) liczba rejestracji podskoczyła o 18,5 proc. do 216,5 tys. sztuk. W ciężarówkach powyżej 3,5 tony popyt poprawił się prawie 15 proc, a zarejestrowano blisko 270,3 tys. sztuk. Przy czym rekordowe wzrosty w tym segmencie pojawiły się znowu w Hiszpanii – 43 proc. rok do roku za pierwsze 10 miesięcy.

W porównaniu do Europy świetnie radzi sobie rynek polski. Październik pod względem rejestracji nowych aut o ciężarze powyżej 3,5 tony okazał się najlepszym w tym roku w naszym kraju. Według PZPM, w ub. miesiącu sprzedaż wzrosła o 26,6 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 2578 sztuk. W porównaniu z wrześniem to wynik lepszy o 9,1 proc. Imponujące tempo wzrostu widoczne jest zresztą od początku roku. PZPM podaje, że w okresie od stycznia do końca października zarejestrowano prawie 19,5 tys. nowych pojazdów ciężarowych i autobusów, o jedną czwartą więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. W przypadku samych ciężarówek rynek podskoczył o 26 proc., natomiast w przypadku autobusów o prawie 11 proc.

Wzrost rynku pojazdów ciężarowych jest napędzany dobrą koniunkturą w gospodarce, zachęcającą firmy do powiększania lub wymiany parku aut. Dużym popytem cieszą się zwłaszcza ciągniki siodłowe, zasilające parki firm transportowych zajmujących się międzynarodową spedycją.