Sprzedaż ciężarówek w górę o jedną trzecią

Dobra koniunktura w gospodarce napędza polski rynek pojazdów użytkowych.

Publikacja: 09.12.2015 19:55

Sprzedaż ciężarówek w górę o jedną trzecią

Foto: Bloomberg

W listopadzie rejestracje poszybowały w górę w porównaniu z ubiegłym rokiem o przeszło 38 proc. W samym listopadzie zwiększyły się o ponad jedną czwartą.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w ubiegłym miesiącu sprzedało się 2281 pojazdów użytkowych. W przypadku ciężarówek wzrost w ujęciu r/r sięgnął jednej trzeciej, w autobusach rejestracji było nawet dwa razy więcej. Od stycznia zarejestrowano przeszło 21,7 tys. pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. – Samochodów ciężarowych przybyło od początku roku 20,2 tys., czyli o ponad jedną czwartą więcej w skali roku. Natomiast autobusów 1,5 tys. sztuk, co daje wzrost o 16,4 proc. w skali roku – poinformował PZPM.

W segmencie ciężarówek bardzo dobrze wypadają dostawy ciągników siodłowych: listopadowy wzrost sprzedaży sięgnął 48 proc. i zbliżył się do poziomu 1,6 tys. sztuk. Był to trzeci w roku bardzo dobry miesiąc po październiku i wrześniu. Z kolei na rynku samochodów dostawczych tempo wzrostu r/r sięgnęło 28 proc. i było dwukrotnie wyższe od tego z października. Od początku roku do odbiorców trafiło przeszło 46,9 tys. samochodów dostawczych, tj. o 16,2 proc. więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej.

Dobre wyniki na polskim rynku samochodów użytkowych są elementem wzrostów, jakie widać na rynkach unijnych. Według danych organizacji europejskich producentów motoryzacyjnych ACEA, w październiku rynek krajów należących do Unii Europejskiej wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 6 proc. a rejestracje przekroczyły 189 tys. sztuk. Jeszcze lepsze wyniki pokazały statystyki rejestracji za dziesięć miesięcy – sprzedaż nowych pojazdów w UE wyniosła prawie 1,71 mln sztuk, co oznacza poprawę w stosunku do tego samego okresu przed rokiem o 11,6 proc.

Największe wzrosty sprzedaży miały miejsce na rynku hiszpańskim (o przeszło jedną trzecią za 10 miesięcy). Nieźle sprzedawały się pojazdy użytkowe w Wielkiej Brytanii (16,6 proc. wzrostu) oraz we Włoszech (9,8 proc. wzrostu). Na rynkach niemieckim i francuskim też odnotowano zwiększenie popytu, choć w obu przypadkach liczba rejestracji rosła umiarkowanie i okazała się większa wobec okresu styczeń-październik 2014 roku odpowiednio o 2,7 i 2,1 proc.

Jak podaje PZPM, popyt na unijnym rynku aut użytkowych rośnie konsekwentnie od początku roku i we wszystkich segmentach. W przypadku samochodów dostawczych październik był już 26. z rzędu miesiącem poprawy wyników, a obecny rok przyniósł zwiększenie sprzedaży o prawie 11 proc. rok do roku do przeszło 1,4 mln aut. W segmencie ciężkich samochodów ciężarowych (powyżej 16 ton) liczba rejestracji podskoczyła o 18,5 proc. do 216,5 tys. sztuk. W ciężarówkach powyżej 3,5 tony popyt poprawił się prawie 15 proc, a zarejestrowano blisko 270,3 tys. sztuk. Przy czym rekordowe wzrosty w tym segmencie pojawiły się znowu w Hiszpanii – 43 proc. rok do roku za pierwsze 10 miesięcy.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana