Dzięki dokonanym pod koniec zeszłego roku przejęciom spółek z segmentu motoryzacyjnego wyniki grupy w 2016 r. istotnie wzrosną, ale poprawa sprzedaży zakładana jest także w pozostałych segmentach – powiedział Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Skonsolidowane przychody mają wzrosnąć w 2016 r. o 57 proc., do prawie 592 mln zł, z czego 224,7 mln zł to efekt przejęć. Produkcja komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego będzie odpowiadać za 48 proc. sprzedaży, armatury – 29 proc., a śrub – 23 proc. EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) ma wzrosnąć o 82 proc., do 95,2 mln zł, a zysk netto o 75 proc., do 58,7 mln zł.

– Jeśli chodzi o perspektywy rynkowe, najlepiej w tej chwili wygląda segment motoryzacyjny, rozmawiamy o kontraktach na kilka lat do przodu, spodziewamy się spokojnego, wzrostowego trendu – powiedział Jurasz. Jego zdaniem w przypadku pozostałych segmentów generalnie widać brak stabilności i niepewność. Inaczej niż w poprzednich latach klienci raczej nie wypowiadają się na temat nawet najbliższej przyszłości i planów inwestycyjnych. – To widać w Polsce, w Europie czy na rynkach azjatyckich – dodał.

1120 proc. o tyle wzrósł kurs Zetkamy od wejścia na giełdę w kwietniu 2005 r.Menedżer zapewnił, że wyniki za I kwartał według wstępnych danych nie odbiegają od budżetu, prognoza na cały rok nadal obowiązuje. – Segment motoryzacyjny będzie koniem pociągowym grupy, w innych obszarach będziemy się dopasowywać do warunków rynkowych – dodał.

Po dużych ubiegłorocznych przejęciach Zetkama planuje odpoczynek. Zarząd rekomenduje, aby nie wypłacać w tym roku dywidendy. – Potrzebujemy roku na uporządkowanie struktury grupy. Dołączyła do niej Kuźnia Polska, duża firma, która wymaga integracji, dostosowania organizacyjnego do standardów grupy. Konieczna jest także modernizacja parku maszynowego – powiedział Jurasz.

To nie wszystko. Trwają prace nad stworzeniem struktury holdingowej grupy. Produkcja armatury zostanie wydzielona ze spółki matki do zewnętrznego podmiotu. – Oczywiście mamy ambicje i pomysły, aby dalej rosnąć dzięki przejęciom, i mamy na oku kilka projektów. Myślę, że najwcześniej o kolejnej transakcji moglibyśmy pomyśleć pod koniec tego roku – podsumował.