Kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili od stycznia do czerwca próbki pochodzące z 1048 stacji paliw w całej Polsce. Z tegorocznego raportu wynika, że jakość oleju napędowego poprawiła się najlepiej, bo trzykrotnie w ciągu ostatniego roku. Benzyna bezołowiowa poprawiła wyniki dwukrotnie. Za to najgorsze wyniki zanotował gaz LPG.

W pierwszej połowie roku skontrolowano 382 próbki paliwa, z czego norm nie trzymało jedynie 6 lokalizacji, co stanowi jedynie 1,6 proc. całości. W przypadku oleju napędowego ze wszystkich sprawdzonych stacji, tylko na 24 wykazano nieprawidłowości, co stanowi zaledwie 2,3 proc. badanych lokalizacji. To dwukrotnie mniej niż rok wcześniej, gdzie na próbie 937 stacji przyłapano aż 49 lokalizacji, gdzie normy jakościowe nie były spełnione. W poprzednich latach współczynnik był podobny.

Najgorsze wyniki w tegorocznej edycji badań odnotowano w przypadku gazu LPG. Analizując wyniki z poprzednich lat wniosek jest jeden – jakość cały czas spada. W zeszłym roku zakwestionowano 3,6 proc., a w 2014 tylko 2,3 proc. badanych próbek.