Fabryka w Pruszkowie ogrzeje posiadaczy najdroższych aut

Fabryka Kongsberg Automotive w Pruszkowie wprowadzi supernowoczesne rozwiązania w ogrzewaniu samochodowych siedzeń.

Publikacja: 22.01.2016 17:54

Fabryka w Pruszkowie ogrzeje posiadaczy najdroższych aut

Foto: Bloomberg

Zakład, który w najbliższych ośmiu latach będzie rozbudowywany nakładami blisko ćwierć miliarda złotych, rozpocznie teraz produkcję mat grzewczych z zastosowaniem innowacyjnej metody wszywania drutu grzewczego. Pozwoli ona zmniejszyć objętość mat dostarczanych do producentów siedzeń samochodowych. Maszyny wykorzystywane przy nowej technologii zajmują mniej powierzchni, a produkcja jest o ok. 30 proc. szybsza, co  znacznie poprawia efektywność pracy. W dodatku linię technologiczną można szybko przestawić na inny model maty.

W Pruszkowie powstała już nowa hala produkcyjna przeznaczona do produkcji mat wyłącznie z wykorzystaniem nowej technologii. Do tej pory w zakładzie funkcjonują dwie linie produkcyjne, a budowa kolejnej została zaplanowana na 2016 rok.

Najnowsza technologia szycia pozwoli wykorzystywać maty grzewcze już w standardowym wyposażeniu aut. – Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań, system podgrzewania foteli będzie dostępny w standardzie  nie tylko w autach klasy premium, jak Bentley, Jaguar czy Mercedes, ale również w takich markach, jak Opel czy Citroen – mówi Krzysztof Chmielewski, menedżer z Kongsberg Automotive Pruszków.

W ofercie firmy są również maty grzewcze z zainstalowaną pamięcią. Specjalne oprogramowanie sprawia, że termostat jest w stanie wyregulować temperaturę odpowiednią dla danego użytkownika, a mata nagrzewa się już po kilku sekundach.

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu. Są one montowane w większości pojazdów takich marek jak Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, Maserati czy Bentley. Obecnie finalizowane jest przenoszenie do Pruszkowa większości produkcji z fabryki w Burton-on-Trent w Wielkiej Brytanii.

W końcu ubiegłego roku Kongsberg Automotive wygrał globalny przetarg na produkcję mat grzewczych do aut segmentu premium niemieckiego producenta, którego nazwy nie ujawniono.  Za produkcję będzie w całości odpowiedzialny właśnie zakład w Pruszkowie. W czasie trwania umowy przewidzianej na osiem lat w Pruszkowie zostaną wyprodukowane systemy grzewcze dla blisko miliona samochodów.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana