We wrześniu amerykańskie urzędy i Transport Canada ogłosiły, że będą sprawdzać wszystkie nowe samochody osobowe, furgonetki i sportowo-użytkowe z dieslami przed dopuszczeniem ich do sprzedaży, bo chcą być pewne, że nie ma w nich urządzeń fałszujących emisję spalin. Rzeczniczka EPA, Laura Allen poinformowała, że jej urząd wraz kalifornijskim i kanadyjskim prowadzi dodatkowe testy przed wydaniem zgody na sprzedaż nowych samochodów z dieslami.

— Nasze testy kontrolne nie wykazały dowodów na takie urządzenie w X5 BMW 2016 — dodała.

Firma z Monachium poinformowała, że opóźniła uruchomienie seryjnej produkcji tego pojazdu znanego jako X5 xDrive35d do czasu zakończenia testów i certyfikacji przez EPA. „Pojazd ten wejdzie wkrótce do produkcji w naszym zakładzie w Spartanburgu w Południowej Karolinie” — głosi komunikat BMW. W sprzedaży znajdzie się w styczniu.

W listopadzie EPA dopuściła do sprzedawania w Stanach 2 nowych furgonetek (pickup trucks) General Motors — GMC Canyon 2016 i Chevrolet Colorado 2016 — bo nie stwierdziła niewłaściwych emisji.

Pojazdy obu tych firm były jedynymi spoza grupy Volkswagena, które czekały na certyfikację. Według BMW, jego diesle stanowią 5,9 proc. sprzedaży w Stanach, czyli 20 178 sztuk w 2014 r.