Operator sytemu – firma Enigma jako dostawę pojazdów wybrała Nissana. Według podpisanej w końcu tygodnia umowy, uruchomienie wypożyczalni ma nastąpić w ciągu 15 miesięcy. Miasto udostępni buspasy, oraz na stałe zarezerwowane miejsca parkingowe w centrum miasta.

Do systemu trafi 190 sztuk osobowego modelu Leaf, który w 2011 roku zdobył prestiżowy tytuł „World Car od the Year” oraz 10 dostawczych Nissanów e-NV200 o zasięgu do 170 kilometrów. Koszt przejazdu ma wynosić około 1 zł za kilometr. Wynajmujący nie będzie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Samochody zostaną wyposażone w system monitorowania.

Auta będą wypożyczane i zwracane w dowolnych punktach miasta i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Rezerwacji będzie można dokonać poprzez internet lub aplikację mobilną w telefonie, która pozwoli sprawdzić dostępność pojazdów na terenie miasta. Samochody elektryczne będą mogły wjeżdżać w wiele rejonów miasta, gdzie dla pojazdów z napędem tradycyjnym obowiązuje zakaz ruchu.

Ocenia się, że rozwijanie systemu car-sharingu przyniesie korzyści zarówno użytkownikom jak i środowisku. Przykładowo w Rzymie posiadacze prywatnych samochodów, którzy skorzystali z wypożyczalni, zużywają od 30 do 50 proc. paliwa mniej, niż pozostali kierowcy. Natomiast w przypadku wypożyczanych samochodów elektrycznych ten współczynnik powinien się jeszcze bardziej poprawić. – Nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza przemawia za udostępnianiem samochodów elektrycznych w ramach carsharingu. Znaczenie ma także redukcja hałasu, który w mieście rozmiarów Wrocławia potrafi być naprawdę uciążliwy – mówi Ewa Kaźmierska, dyrektor marketingu Enigmy.

Według The Economist, popularność systemów car-sharingu rośnie, a prognozy wskazują, że do 2030 roku niemal co trzeci samochód jeżdżący po drogach będzie udostępniony w ramach tej usługi. Z kolei raport Boston Consulting Group wskazuje, że w 2021 roku użytkownicy współdzielonych samochodów będą w skali globalnej korzystać z aut przez 1,5 mld minut miesięcznie, wydając łącznie 4,7 mld euro.