Koncern z USA zapowiedział w lutym zamknięcie do maja fabryki w Gunsan, zastanawia się nad losem pozostałych trzech. GM mający 77 proc. w filii GM Korea negocjuje z rządem w Seulu warunki restrukturyzacji. W przedłożonym dokumencie proponuje zmniejszenie zatrudnienia z 16 tys. do 11 tys., obniżkę zarobków i zmianę systemu pracy Zakład w Gunsan zatrudnia 2 tys. ludzi,. więc cięcia dotkną też inne fabryki; dokument nie podaje, kiedy to nastąpi.

Związki zawodowe poinformowały tymczasem, że prawie 2500 pracowników zgodziło się odejść za odprawą. Tak duża liczba chętnych może ułatwić negocjacje z rządem i związkami. — Wygląda na to, że program odpraw dobrze przyjęto — stwierdził Cho Seong-jae z Koreańskiego Instytutu Pracy. — Najwyraźniej niektórzy stracili nadzieję, mają wszystkiego dość, bo zakład w Gunsan nie był wykorzystywany w pełni od 2-3 lat. Tam zgłosiło się 941 chętnych.

Termin dobrowolnego zgłaszania się do programu zwolnień za odprawą minął 2 marca. Odchodzący otrzymają trzykrotna wysokość podstawowych rocznych zarobków, pieniądze na opłacenie szkoły dla dzieci i ponad 9 tys. dolarów na kupno nowego samochodu. Tuż przed upływem terminu zgłaszania się dyrekcja filii zachęcała do skorzystania twierdząc, że to może być ostatnia taka okazja. — Dyrekcja wystraszyła nas. Niektórzy bali się, że zostaną zwolnieni bez tego — stwierdził działacz związkowy, ale ocenił, że warunki odejścia są dobre dla tych, którym było blisko do emerytury.

W dokumencie GM obiecał utrzymanie produkcji, jeśli władze w Seulu zaakceptują projekt zainwestowania 2,8 mld dolarów. GM zamierza zatrudnić w ciągu 10 lat 1100 ludzi, produkować dwa nowe pojazdy sportowo-użytkowe, mały SUV Trax nowej generacji od 2020 r. i nowy kompaktowy SUV od 2022 r. oraz silniki do kompaktowego samochodu. Auta będą przeznaczone głównie na rynek amerykański, po 200 tys. sztuk rocznie. Koncern utrzyma łączną produkcję blisko 500 tys. rocznie przez 10 lat. W 2017 GM Korea wypuściła 508 tys., znacznie poniżej mocy 910 tys. sztuk.

Rząd Korei podejmie decyzję w sprawie propozycji GM po przeprowadzeniu audytu w filii, który zacznie w tym tygodniu, aby zorientować się, czy i ile pieniędzy podatników będzie musiał dołożyć do ratowania miejsc pracy.