Centrum zajmujące się dystrybucją oryginalnych części i akcesoriów polskiej spółki niemieckiego koncernu znajduje się w pobliżu autostrady A2. Dzięki temu zapewnia szybkie połączenia transportowe. Budynek został zaprojektowany i wyposażony z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań zwiększających wydajność i komfort pracy. Jest w nim wyjątkowo jasno: zwiększony dopływ naturalnego światła zapewniają przeszklenia stanowiące 4 procent powierzchni dachu oraz 13 procent powierzchni ścian. Z kolei zastosowanie zaawansowanych izolacji pozwala na utrzymywanie temperatury wewnątrz obiektu na minimalnym poziomie 17 stopni Celsjusza. Kompleks spełnia najwyższe standardy techniczne, użytkowe, a także ekologiczne, dzięki którym uzyskał prestiżowy certyfikat BREEAM.

Centrum jest także inwestycją w nowy system zarządzania zaopatrzeniem, magazynowaniem i sprzedażą Volkswagen Group Polska. Uruchomieniu operacji logistycznych towarzyszy wdrożenie nowego systemu informatycznego, dedykowanego dla Grupy Volkswagena. Polska jest pierwszym krajem, który wprowadza taki system, wyposażony w rozszerzony moduł zarządzania gospodarką magazynową.

Budowa centrum dystrybucyjnego rozpoczęła się w ubiegłym roku, podczas targów Poznań Motor Show. Po zakończeniu prac budowlanych, we wrześniu 2014 VGP rozpoczął wyposażanie centrum, a następnie w lutym 2015 przeprowadzkę części zgromadzonych w dwóch wykorzystywanych do tej pory magazynach. W jej trakcie przetransportowano prawie 65 tys. materiałów o łącznej wadze 3500 ton oraz wykonano ponad 500 kursów na łączną odległość 40 tys. kilometrów. Była to największa operacja logistyczna w branży oryginalnych części i akcesoriów samochodowych w Polsce.

Volkswagen to jeden z największych zagranicznych inwestorów w Polsce. W Poznaniu produkuje samochody dostawcze Caddy i Transporter, w Polkowicach działa fabryka silników. Obecnie we Wrześni powstaje druga fabryka samochodów, która w przyszłym roku zacznie produkcje samochodów dostawczych Crafter.