Wybuch w poniedziałek w zakładzie Aisin Advics Co w prefekturze Aichi, firmy produkującej układy hamulcowe, spowodowała braki dla wszystkich linii montażowych, zwłaszcza w montowniach Toyoty w Motomachi i Takaoka w tej samej prefekturze.

Była to trzecia w tym roku przerwa w produkcji Toyoty, wcześniej spowodowane uszkodzeniem zakładu filii Aisin Seiki przez trzęsienie ziemi i pożarem w stalowni Aichi Steel Corp.

Poduszki Takaty

Odrębnie Toyota objęła akcją przywoławcza 490 tys. samochodów na świecie z powodu wadliwych generatorów gazu poduszek powietrznych produkcji Takaty.

Akcja dotyczy ok. 45 tys. aut Lexus IS wyprodukowanych od 2005 do 2011 r. na rynek japoński, 140 tys. aut Lexus IS, ES i GX z tego samego okresu sprzedanych w Chinach. Te same modele będą naprawiane w Europie, razem z Toyota 4Runner i Corollą — łącznie 80 tys. sztuk. W Meksyku będzie to 100 tys. samochodów Corolla, Sienna i Yaris, w RPA i kilku innych krajach 120 tys.

Od czasu problemów z poduszkami Takaty w 2008 r. Toyota musiała wymienić wadliwe elementy w ponad 17 mln poduszek. W ubiegłym tygodniu producenci samochodów objęli w USA akcją wymiany wadliwych generatorów gazu ponad 12 mln samochodów.