Samochód – kolorowy porsche 365 kabriolet z 1965 r. – zostanie wystawiony na licytacji w grudniu tego roku i szacuje się, że może zostać sprzedany nawet za 400 tys. dolarów.

Janis Joplin kupiła samochód w 1968 r. – dwa lata przed nagraniem jednej ze swoich ostatnich piosenek „Mercedes Benz”. Trzy dni po nagraniu tej piosenki Joplin zmarła z przedawkowania 4 października 1970 roku.

Porsche pierwotnie było białego koloru, jednak piosenkarka poprosiła swojego przyjaciela i członka obsługi technicznej Dave’a Richardsa, by pomalował je w psychodeliczne wzory. Samochód stał się prawdziwym dziełem sztuki pod tytułem „Historia Wszechświata” i przedstawia m.in. motyle, meduzy oraz Janis Joplin i jej zespół Big Brother and the Holding Company.

Samochód był tak charakterystyczny, że fani rozpoznawali go za każdym razem na ulicach Los Angeles lub San Francisco. Janis Joplin za każdym razem znajdowała pod wycieraczkami listy od wielbicieli i wielbicielek.

Po śmierci Joplin samochodem jeździł jej manager Albert Grossman. Na początku lat 90. zeszłego wieku samochód trafił do muzeum Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland. Jednak rodzina Joplin – jej spadkobiercy zdecydowali się na sprzedaż samochodu.