Jak podał we wtorek Instytut Samar, wyprodukowano niespełna 55,6 tys. samochodów osobowych i dostawczych, o ponad jedną dziesiątą mniej w porównaniu do kwietnia. Majowy wynik okazał się także słabszy od uzyskanego w tym samym miesiącu ubiegłego roku o 1 proc. Nieco lepiej natomiast wygląda porównanie wyników skumulowanych, czyli łącznej produkcji liczonej od stycznia do końca maja: wyniosła ona 301.046 sztuk, co oznacza wzrost wobec pierwszych pięciu miesięcy ubiegłego roku o przeszło 2,5 tys. aut, tj. o 0,9 proc.

– Rezultat osiągnięty w maju jest drugim najniższym pod względem liczby wyprodukowanych samochodów, niewiele przewyższając wynik osiągnięty w styczniu. Jednocześnie maj to drugi miesiąc (obok marca), gdy wyprodukowano mniej aut niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku – komentuje Samar. W porównaniu do kwietnia, wszyscy trzej producenci – FCA w Tychach, General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach i Volkswagen Poznań odnotowali spadki produkcji. Największy miał Volkswagen, który z maju zmniejszył produkcję o 17,3 proc. Produkcja w tyskiej fabryce Fiata zmniejszyła się o 9,9 proc., natomiast Opla w zakładzie w Gliwicach o 4,8 proc. Z kolei w porównaniu do maja 2015 roku lepszy wynik odnotowała jedynie poznańska fabryka Volkswagena.

W przypadku samochodów osobowych produkcja w ubiegłym miesiącu zbliżyła się do 48,9 tys. aut i okazała się o 9,3 proc. mniejsza od tej z kwietnia oraz o 2,6 proc. mniejsza w ujęciu rok do roku.

W dalszym ciągu najpopularniejszym modelem produkowanym w Polsce jest Fiat 500, którego od stycznia wyprodukowano w ilości ponad 88,8 tys. egzemplarzy. Na drugim miejscu znajduje się Astra V wyprodukowana w ilości ponad 59,2 tys. sztuk. Przy czym ta ostatnia stanowiła 68 proc. dotychczasowej tegorocznej produkcji Opla. Gliwicka fabryka produkuje obecnie 6 modeli samochodów, w tym 3 odmiany kabrioletu Cascada, przeznaczonego na rynki Europy, USA (Buick) i Australii (Holden).

W drugiej połowie roku zwiększy się produkcja Volkswagena: na przełomie trzeciego i czwartego kwartału spodziewane jest uruchomienie produkcji w nowej fabryce we Wrześni, gdzie będzie powstawał dostawczy Crafter.