Innowacyjną ofertę wynajmu konsumenckiego aut zaoferował z początkiem 2016 roku Hyundai. Importująca samochody spółka Hyundai Motor Poland porozumiała się w sprawie tego nowego na polskim rynku produktu z Grupą Masterlease. Efektem jest wspólny program przypominający umowę abonamentową na telefon komórkowy.

Osoba fizyczna lub mała firma może wynająć samochód bez żadnej opłaty wstępnej. Podpisuje umowę na dziewięć miesięcy, w czasie których płaci co miesiąc stałą ratę. W zamian ma także zapewnioną obsługę serwisową w całej autoryzowanej sieci obsługi Hyundai, komplet opon zimowych wraz z wymianą, pełne ubezpieczenie auto casco, OC oraz NW. Do tego całodobową opiekę Assistance, samochód zastępczy na czas naprawy oraz w razie potrzeby pomoc pracownika Hyundai, którego zadaniem jest opieka nad klientami.

Po dziewięciu miesiącach użytkownik samochodu sam decyduje, co dalej: może zakończyć umowę bez opłat, ale może wynająć nowy samochód lub zmienić jego wersję. Do wyboru są cztery modele: miejski i20, kompaktowy i30, należący do klasy średniej i40 lub najnowszy SUV koreańskiej marki – Tuscon. Miesięczna opłata za wynajem uzależniona jest od rodzaju samochodu. Najtańszy jest wynajem i20, za którego trzeba zapłacić 699 złotych. W przypadku Tucsona miesięczna opłata sięga 2199 złotych.

Według importera, zaletą oferty jest prostota i wygoda. – Wychodzimy na przeciw tym kierowcom, którzy indywidualnie lub prowadząc własną działalność gospodarczą chcą użytkować nowy samochód nie martwiąc się na przykład o serwis, czy ubezpieczenie auta – stwierdza Tomasz Sumelka, dyrektor sprzedaży Hyundai Motor Poland. – To propozycja dla klientów, dla których ważna jest mobilność bez konieczności zakupu samochodu – dodaje Witold Potocki, dyrektor ds. rozwoju Grupy Masterlease.

Można przypuszczać, że tego typu rozwiązań skierowanych do prywatnych użytkowników z czasem będzie się pojawiać więcej. Przykładowo Volkswagen oferuje program EasyDrive z niewielką wpłatą własną kilkuletnim okresem kredytowania i możliwością podjęcia decyzji co do spłacenia auta lub jego wymiany na nowe przy finalizowaniu umowy.