Samochodów rejestrowanych w kraju poszukiwało 74 proc. internautów. Blisko połowa (46 proc.) zainteresowana była autem kosztującym do 15 tys. zł., zaś 29 proc. wyszukiwała modelu z klimatyzacją. Najpopularniejszy jest kolor czarny, a wśród marek prym wiedzie Volkswagen, wynika z danych zebranych przez największy w Polsce internetowy serwis ogłoszeń motoryzacyjnych Otomoto.pl.

Najczęściej wyszukiwanym modelem wśród używanych jest Audi A4 (14,4 mln zapytań), co drugi internauta (47 proc.) poszukiwał diesla w wersji sedan (57 proc.). Co trzeci internauta przeznaczył na zakup tego modelu od 10 do 20 tys. zł. Oznacza to zawężenie poszukiwań do modelu B6, produkowanego w latach 2000-2004.

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie otomoto.pl wynika, że używanymi Audi A4 interesują się głównie młodzi ludzie: 45 proc. miała do 25 lat, a 23 proc. od 26 do 35 lat. Co czwarty poszukujący planował zakup auta w najbliższym miesiącu. W grupie kupujących trzy czwarte zamierzało zapłacić gotówką. Są to osoby już użytkujące samochód (86 proc.), a ponad dwie trzecie (70 proc.) tych pojazdów liczy ponad 10 lat. Także z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów obrobionych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w ubr. najpopularniejszym samochodem był Audi A4, którego zarejestrowano 32,7 tys. sztuk, a na kolejnych miejsca uplasowały się Volkswageny: Golf (31,9 tys.) oraz Passat (30,7 tys.).

W rankingu najpopularniejszych aut otomoto.pl na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Passat. Sedan jest równie popularny jak kombi, a 58 proc. wybiera diesla. 60 proc. przeglądających oferty planowało przeznaczyć do 20 tys. zł na ten samochód. W serwisie otomot.pl wystawionych było 35 tys. Passatów, najczęściej 13-letnich, z przebiegiem niemal 200 tys. km i cenie 20 tys. zł.

Klient poszukujący Passata jest starszy niż Audi A4 (51 proc. ma do 35 lat, a 24 proc. ma od 36 do 45 lat) i także jest zmotoryzowany. W większości są to auta ponad 10-letnie. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się Volkswagen Golf, który przez ostatnie lata znajdował się na pierwszym miejscu. Kolejne lokaty zajęły Opel Astra, Audi A6, BMW 3, Skoda Octavia, Ford Focus, Audi A3 i Ford Mondeo.