Larry Thompson, prawnik w kancelarii Finch McCranie był w latach 2001-2 zaszepcą prokuratora generalnego USA, a teraz będzie przez 3 lata kontrolować, czy największa grupa samochodowa na świecie wywiązuje się z ustaleń ugody ze stycznia. Sędzia federalny z Detroit ma zatwierdzić go 21 kwietnia na 3-letni okres nadzoru nad VW.

Thompson jako wiceprokurator USA kierował rządową ekipą do zwalczania oszustw, nadzorował postępowanie oskarżycielskie zbankrutowanej firmy energetycznej Enron. Był też prokuratorem stanowym w Georgii i radca prawnym w PepsiCo. Przed praca w obecnej kancelarii był partnerem podobnej firmy prawniczej King & Spalding z Atlanty, gdzie wprowadził praktykę śledztw w sprawach wyjątkowych i dotyczących władz federalnych.

Teraz Thompson i jego ekipa będą mieć dostęp do dokumentów Volkswagena, oceniać starania zarządu i członków kierownictwa dotyczące przestrzegania ustaw o środowisku. Nadzorca przedłoży resortowi sprawiedliwości co najmniej dwa raporty oceniające, będzie przeprowadzać wywiady w Niemczech, w Stanach i wszędzie tam, gdzie są pracownicy VW.

Firmę czeka ponadto odrębny 3-letni system corocznych audytor dotyczących zarządzania kwestiami środowiska.