Francuzi wybrali starannie miejsce ogłoszenia tej decyzji — Monako, metę europejskiego rajdu Monte Carlo wygranego w 1971 i 1973 r. przez samochody tej marki, jedno z miast organizujących kryterium uliczne Formuły I. Jednocześnie pokazali nowe auto w wersji koncepcyjnej, Alpine Vision, bardzo zbliżone do modelu produkowanego seryjnie — zapewnił Ghosn. Otoczeniem było około setki Alpine AS110 z lat 60., będących ówczesną ikoną wzornictwa pojazdów sportowych. Pierwszy egzemplarz produkowany seryjnie zostanie pokazany pod koniec roku, a jego sprzedaż zacznie się w 2017 r. — dodał prezes Renaulta.

Historia marki Alpine sięga lat 50., gdy pilot samochodowy, właściciel salonu sprzedaży Jean Rédelé zaczął w Dieppe w Normandii w 1955 r. produkcję małych samochodów sportowych. Renault przejął jego firmę w 1973 r. i rozwijał koleje wersje, produkował je do 1995 r. W ciągu 40 lat powstało tylko 30 tys. tych samochodów.

Francuska grupa ogłosiła w 2012 r. oficjalne wznowienie tej marki, ale pojawiły się trudności: inicjator projektu Carlos Tavares odszedł w 2013 r. z Renaulta, w 2014 r. wygasła umowa partnerska z brytyjską firmą Caterham. Prezes Ghosn postanowił doprowadzić jednak do końca ten projekt, powołał w grupie firmę Initiale Paris, która pracowała nad odrębną marką, jak wcześniej Citroen nad DS3.

Alpine ma być niezależną marką, dla nowych konsumentów, amatorów aut sportowych segmentu premium — uznał Ghosn. Firma dokonała odpowiednich inwestycji, szacowanych na kilkaset milionów euro, bo opracowanie nowej płyty podłogowej jest zawsze kosztowne. Koncept Alpine ma być bezpośrednim spadkobiercą tradycji samochodów z lat 60. Będzie konkurować z Porsche 911 i Boxter. W Monako nie podano innych szczegółów, ale od kilku miesięcy mówi się też o wersji sportowo-użytkowej, bo segment ten rozkwita na świecie.

Produkcją nowych Alpine zajmie się fabryka Renaulta w Dieppe, który może wypuszczać do 30 tys. sztuk rocznie. Według analityków, lokalizacja produkcji jednego czy więcej modeli Alpine ma sens, bo jest to historyczny ośrodek tej marki, z doświadczeniem w dziedzinie produkcji krótkich serii aut sportowych.