Sprzedaż ciężarówek i samochodów dostawczych dynamicznie rośnie od dłuższego czasu. Według przedstawionych w poniedziałek danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ubiegłym miesiącu sprzedaż nowych ciężarówek i autobusów sięgnęła 2,5 tys. sztuk. Jeszcze większa dynamikę wzrostu ma rynek w ujęciu od stycznia: za pierwsze cztery miesiące obecnego roku liczba rejestracji aut powyżej 3,5 tony wyniosła 9,3 tys. W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku daje to imponujący wzrost o 35 proc.

Największą grupą odbierającą nowe pojazdy są firmy prowadzące leasing lub przedsiębiorstwa sektora Car Fleet Management. Do końca kwietnia należało do nich trzy czwarte wszystkich nowych rejestracji – przeszło 6,5 tys. To o 7 pkt. proc. więcej niż w okresie styczeń – kwiecień ubiegłego roku.

W rankingu marek najpopularniejszych na polskim rynku ciężarówek prowadzi DAF z udziałem 19,6 proc. i sprzedażą od stycznia 1688 pojazdów. Na drugim miejscu z udziałem 19,3 proc. znajduje się Scania, a na kolejnych MAN, Volvo oraz Mercedes. Ten ostatni jest natomiast na czele rankingu najpopularniejszych w Polsce marek autobusowych. Ma to związek z ofertą autobusów mini tego producenta – to jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku autobusowego. Rośnie szybko dzięki niższym niż w przypadku pełnowymiarowych cenom pojazdów, a także możliwości dofinansowania ich zakupu z PFRON.

Zwiększył się także popyt na samochody dostawcze. W kwietniu zarejestrowano 5,3 tys. sztuk, o prawie 32 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jak podaje PZPM, to dla dostawczaków najlepszy kwiecień od 2008 roku, a wysokie tempo wzrostu tego segmentu utrzymuje się nieprzerwanie od 17 miesięcy. Od początku roku przybyło 19.259 nowych samochodów dostawczych, co jest wynikiem o 21 proc. lepszym niż w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku.

Wyniki stycznia są kontynuacją dobrego roku ubiegłego: rejestracje nowych aut użytkowych powyżej 3,5 tony sięgnęły w 2015 roku poziomu 24,2 tys. sztuk. To o przeszło jedna czwartą więcej niż rok wcześniej. To także wynik lepszy niż w rekordowym do tej pory roku 2007. W samym grudniu liczba rejestracji w ujęciu rocznym podskoczyła o 26,5 proc. Szczególnie dużym powodzeniem cieszyły się ciągniki samochodowe. W grudniu sprzedano ponad półtora tysiąca takich pojazdów, o przeszło jedna czwarta więcej niż w ostatnim miesiącu 2014 roku. Z kolei w całym roku ubiegłym ten segment zwiększył się o blisko jedna trzecią, do ponad 17 tys. sztuk.