Hessa al Jaber, z wykształcenia inżynier z tytułem doktora, zastąpi dotychczasowego przedstawiciela Kataru – Akbara al Bakera, który w radzie nadzorczej VW jest zaledwie od roku.

Niemiecki koncern poinformował, że al Jaber uzyskała już rekomendacje rady nadzorczej oraz zarządu i teraz o tym czy trafi do rady zadecyduje głosowanie udziałowców 22 czerwca podczas walnego zgromadzenia w Hanowerze.

W radzie nadzorczej Volkswagena będą więc cztery kobiety, poza przedstawicielką Kataru, są w niej już: przedstawicielka szwedzkiego SEB AB, Annika Falkengren oraz Louise Kiesling, prawnuczka Ferdinanda Porsche, założyciela firmy a także Babette Fröhlich, przedstawicielka związków zawodowych. Według niemieckiego prawa w radzie nadzorczej spółki giełdowej 30 proc. członków muszą stanowić kobiety.

Al Jaber jest inżynierem, absolwentką Uniwersytetu Kuwejckiego oraz George Washington University i jest ekspertem od IT. Od 2013 roku jest ministrem ds. informacji i technologii komunikacyjnej w rządzie w Doha. Nadzorowała liberalizacje rynku telekomunikacyjnego i jest członkiem komisji przy ONZ zajmującej się digitalizacją. Ma być pierwszą kobietą, która będzie reprezentować rząd w Katarze w radzie nadzorczej międzynarodowego koncernu. Katar jest trzecim pod względem liczby głosów udziałowcem Volkswagena z 17 proc. głosów w radzie nadzorczej.