Samochód na abonament

Koszty finansowania zakupu auta można obniżyć o połowę.

Publikacja: 23.05.2016 15:10

Samochód na abonament

Foto: Bloomberg

W pierwszym kwartale wartość podpisanych umów na leasing aut osobowych powiększyła się o 34 proc. w stosunku do takiego samego okresu roku ubiegłego. Jednocześnie wzrost liczby rejestracji nowych aut przekroczył 14 proc., z czego wynika, że popularnością wciąż cieszą się samochody z drugiej ręki. Klienci poszukują najniższej ceny, nie wszystkim jednak odpowiada używanie samochodu z rynku wtórnego.

Raty spłacane z bieżących przychodów

Ofertą łączącą niskie miesięczne raty z możliwością dowolnej konfiguracji auta jest nowoczesne finansowanie, znane też jako finansowanie z tzw. dużą wartością końcową. Na koniec umowy klient nie jest w nim zobligowany do wykupu samochodu. Przeciwnie: opłaca się po tych kilku latach oddać auto do instytucji finansującej i wziąć następny, nowy model dostosowany do potrzeb własnych lub rozwijającej się firmy.

Leasing z wysoką wartością końcową (lub również: resztową) jest, w rozumieniu ustawy, umową o leasingu operacyjnym. W związku z tym korzystający nie musi ewidencjonować jej w księgach rachunkowych. Taki leasing korzystny jest dla firm, które chcą, aby samochód jak najszybciej zarabiał na siebie, a przy tym nie był środkiem trwałym w firmie i nie obciążał jej bilansu.

Dzięki niskim miesięcznym ratom nowoczesnego finansowania firmy mogą spłacać je z bieżących przychodów, często wymieniać samochody na nowe, a przy tym dowolnie konfigurować auta. A wszystko to w ramach wydatków wpisywanych w koszty prowadzenia działalności. Raty leasingowe są odczuwalnie niższe niż przy tradycyjnym leasingu z jednoprocentową ostatnią ratą, w zależności od marki czy modelu może to być miesięcznie nawet o 40% mniej. To jest jeden z istotnych powodów, dla których firmy często wybierają wyższe, niż pierwotnie rozpatrywały, wersje samochodów lub lepsze dodatkowe wyposażenie albo decydują się na wyższy model wybranej marki.

Samochodowy abonament

Najpopularniejsza w Polsce marka, Škoda, oferuje nowoczesne finansowanie w formie kredytu i leasingu pod wspólnym hasłem „Jak w abonamencie”. Nabywcy indywidualni dzięki Škoda Kredyt Niskich Rat 1% mogą jeździć nowym Citigo już za 356 zł miesięcznie, przy umowie na 48 miesięcy, wkładzie własnym w wysokości nieco ponad 7100 zł (20 proc.) i limicie kilometrów 20 tys. Przy zmianie podanych parametrów – a każdy nabywca może je dostosować według własnych potrzeb i oczekiwań – rata może spaść do 239 zł miesięcznie (przy 48-miesięcznym okresie umowy, 30-proc. wkładzie własnym i limicie 10 tys. km rocznie).

Przykłady kalkulacji leasingowych w Škoda Leasing Niskich Rat 1% zawiera tabela u góry strony.

Warto zwrócić uwagę, że kalkulacja miesięcznej raty jest wyjątkowo prosta: w każdym przypadku przy podanych parametrach wynosi 1% ceny samochodu.

Samochód na miarę

Jeden z największych warszawskich dilerów Škody Auto Wimar zauważa pewne charakterystyczne cechy oferty 1% – Jak w Abonamencie. – Zdecydowanie częściej sprzedajemy ten produkt do małych firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Za pomocą tego rodzaju finansowania sprzedajemy auta w bogatych wersjach, głównie Octavię i nową Škodę Superb – zapewnia kierownik administracji, marketingu i reklamy Auto Wimar Magdalena Wojtaszek.

– Zazwyczaj sprzedawana przez Auto Wimar Octavia to wersja Style z pakietem Amazing ze 150-konnym silnikiem 1,4 TSI lub 150-konnym 2,0 TDI, coraz częściej z automatyczną skrzynią biegów – wylicza Magdalena Wojtaszek.

Ziemowit Morski, Brand Manager w Departamencie Sprzedaży Volkswagen Financial Services

Zakup ŠKODY „Jak w abonamencie” to prosta i opłacalna dla przedsiębiorców droga do korzystania z nowego samochodu w wyjątkowo niskich miesięcznych ratach. Szybko, wygodnie i niezależnie – czyli w nowoczesnym finansowaniu.

Klienci biznesowi zyskują też komfort dowolnego skonfigurowania wyposażenia i wyglądu samochodu, bez obaw o jego późniejszą odsprzedaż i konieczność szukania nabywcy. Na zakończenie umowy, co trzy lub cztery lata, można wygodnie zmienić auto na nowe, zwracając je i wybierając kolejny model w ramach następnego kontraktu. Można także zatrzymać samochód, spłacając jego pozostałą wartość. Oferta pozwala dopasować parametry umowy do indywidualnych potrzeb firmy i kwoty, którą klient chciałby miesięcznie przeznaczyć na samochód. Przedsiębiorca nie planuje wpłacać na początku żadnej kwoty? Nic prostszego: opłata wstępna może wynieść 0%. Dodatkowo nabywcy otrzymują niezwykle atrakcyjne warunki finansowe na ubezpieczenie auta oraz na pakiet pełnych usług serwisowych (ŠKODA Leasing Niskich Rat Pakiet dla Biznesu), dzięki któremu nie ponoszą kosztów przeglądów, części ani materiałów eksploatacyjnych.

W pierwszym kwartale wartość podpisanych umów na leasing aut osobowych powiększyła się o 34 proc. w stosunku do takiego samego okresu roku ubiegłego. Jednocześnie wzrost liczby rejestracji nowych aut przekroczył 14 proc., z czego wynika, że popularnością wciąż cieszą się samochody z drugiej ręki. Klienci poszukują najniższej ceny, nie wszystkim jednak odpowiada używanie samochodu z rynku wtórnego.

Raty spłacane z bieżących przychodów

Pozostało 90% artykułu
Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana