Japoński koncern motoryzacyjny poinformował, że według jego prognoz sprzedaż w 2016 roku będzie na mniej więcej takim poziomie jak w 2015 roku czyli około 10,11 mln sztuk.

Mimo wyraźnej stagnacji Toyocie uda się jednak obronić pozycję największego koncernu motoryzacyjnego świat. Produkcja w przyszłym roku ma wynieść 10,20 mln sztuk samochodów.

Latem Volkswagenowi udało się wyprzedzić japoński koncern w ilości sprzedanych pojazdów, jednak w związku ze skandalem wokół silników Diesla, sprzedaż VW spadła pod koniec roku. Toyota znów jest na prowadzeniu.

Jednocześnie japoński koncern zamierza inwestować w nowoczesne technologie. Akio Toyoda poinformował, że w ciągu pięciu najbliższych lat zainwestuje łącznie miliard dolarów w budowę nowoczesnych centrów technologicznych, które będą funkcjonować w ramach inicjatywy Toyota Research Institute Inc.

Koncern, przy współpracy z naukowcami z uczelni MIT oraz Stanford, będą pracować nad robotami, systemami Sztucznej Inteligencji oraz technologiami autonomicznych pojazdów. W tym roku koncern wyda na badania 50 mln dolarów. Celem współpracy jest m.in. ograniczenie ilości wypadków drogowych oraz pomóc w prowadzeniu auta. Jednak badania nie będą ograniczały się tylko do motoryzacji – poinformował koncern.