Z sobotniego komunikatu Inter Carsu wynika, że systemy sprzedażowe spółki i jej podmiotów zależnych działające na 16 rynkach geograficznych odzyskały podstawową sprawność operacyjną. – Aktualnie trwają prace zmierzające do przywrócenia pełnej funkcjonalności wszystkich systemów teleinformatycznych grupy kapitałowej Inter Cars – wyjaśniono.

W ubiegłą środę Inter Cars ujawnił, że jej systemy sprzedażowe grupy przerwały działanie w wyniku zakłócenia funkcjonowania systemów teleinformatycznych, co zostało prawdopodobnie spowodowane międzynarodowym atakiem hakerskim. W efekcie zablokowana została część systemów informatycznych firmy, co uniemożliwiło normalne prowadzenie działalności sprzedażowej. O sprawie spółka poinformowała polskie organy ścigania.

Globalny atak nastąpił we wtorek, a winny mu był wirus Petya szyfrujący dyski komputerów z systemem Windows. Jego ofiarą padło wiele przedsiębiorstw zlokalizowanych na całym świecie. Atak rozpoczął się od Ukrainy, gdzie dotyczył banków, instytucji publicznych oraz państwowych i prywatnych firm. Poza Inter Carsem problem w Polsce dotyczył co najmniej kilku innych firm, które podobnie jak Inter Cars miały kontrahentów na Ukrainie

W trakcie przedpołudniowych godzin poniedziałkowej sesji za akcje Inter Carsu płacono na rynku około 305,25 zł, co oznacza spadek o 1,2 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.