Maleje spadek sprzedaży Volkswagena

Sprzedaż samochodów marki VW zmalała w marcu na skutek skandalu z emisjami, ale tempo tego spadku zwolniło wobec lutego

Publikacja: 17.04.2016 16:09

Maleje spadek sprzedaży Volkswagena

Foto: Bloomberg

Największy dział grupy z Wolfsburga zmniejszył dostawy na świecie o 2,7 proc. i w I kwartale o 1,3 proc. do 1,46 mln pojazdów. Był to szesnasty spadek w ostatnich 18 miesiącach, ale mniejszy od 4,7 proc. w lutym.

Według analityków zaufanie klientów do tej marki zmalało na skutek problemów z uruchomieniem akcji naprawczej samochodów z silnikami Diesla i wstrzymania sprzedaży takich pojazdów w Stanach, gdzie w 7 miesięcy po ujawnieniu skandalu producent nie przedstawił jeszcze technicznego sposobu rozwiązania problemu dotyczącego 580 tys. pojazdów.

Popyt na modele marki VW zmalał w marcu o 2 proc. na zasadniczym rynku Europy Zachodniej i o 10 proc. w Stanach, ale zwiększył się o 3,6 proc. w Chinach, na największym rynku tej firmy. Poprawa ta była jednak mniejsza od wzrostu popularności Mercedesa i BMW.

Fiasko dotychczasowych działań Volkswagena mających dostosować amerykańskie diesle do obowiązujących norm ochrony środowiska nie pozwala oszacować kosztów skandalu z emisjami i zmusiło grupę do odroczenia publikacji rocznego bilansu. Rada nadzorcza ma 22 kwietnia zatwierdzić ten bilans i omówić potencjalne koszty skandalu. Dzień wcześniej mija termin uzgodnienia przez Niemców z władzami USA rozwiązania dotyczącego zmanipulowanych samochodów.

Nowy dział i szef w Ameryce

Volskwagen podał odrębnie o mianowaniu nowego (od 1 kwietnia) szefa nowego regionu Ameryki Płn, Hinricha Woebckena szefem rady dyrektorów i prezesem Volkswagen of America.

W marcu grupa poinformowała, że amerykański szef Michael Horn ustąpił w trybie natychmiastowym w 6 miesięcy po przyznaniu się przez grupę o zainstalowaniu w 580 tys. samochodów oprogramowania fałszującego emisję spalin.

Woebcken, członek od wielu lat kierownictwa BMW, m.in. jako szef światowego działu sprzedaży, przeszedł do Volkswagena w marcu jako pełniący obowiązki na stanowisku zwolnionym przez Horna. O jego nominacji w Ameryce Płn. ogłoszono w styczniu, ale stała się aktualna od 1 kwietnia.

Prezes marki aut osobowych VW, Herbert Diess przedstawił załodze strategię nowego działu na region Ameryki Płn. „Utworzenie tego działu daje Stanom, Meksykowi i Kanadzie większą swobodę i większą odpowiedzialność niż dotąd” — oświadczył. Nowy region pozwoli lepiej reagować na postulaty klientów i wymagania rynku. Według Diessa, firma zamierza wprowadzić na rynek amerykański nowe pojazdy sportowo-użytkowe, aby zyskać klientów. W 2015 r. sprzedaż marki w USA zmalała o 5 proc., od początku 2016 r. o 12 proc.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana