Kia Stinger-auto które namiesza na rynku

To było najczęściej opisywane autem premierowe podczas kończącego się właśnie Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Detroit.

Publikacja: 22.01.2017 12:03

Michael Cole szef Kia Motors Europe wierzy, że to Kia Stinger pomoże raz na zawsze skończyć z wizeru

Michael Cole szef Kia Motors Europe wierzy, że to Kia Stinger pomoże raz na zawsze skończyć z wizerunkiem taniej marki

Foto: spółka

Teraz Kia pokazała Stingera w Mediolanie. Michael Cole szef Kia Motors Europe wierzy, że to auto pomoże raz na zawsze skończyć z wizerunkiem taniej marki.

— Taniej, ale nie masowej. Bo mamy wielkie plany sprzedaży, nie tylko Stingerów — zastrzegł się Michael Cole w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. I nie ukrywał, że na rynku europejskim chce odebrać trochę klientów BMW, zwłaszcza takich, którzy spinali się finansowo, żeby kupić auto niemieckiej marki, ale było dla nich za drogie.

Ile będzie kosztował Stinger na rynku europejskim? Jeszcze nie wiadomo, cena jednak zostanie podana wkrótce, bo auto ma się pojawić się na rynku pod koniec 2017, z pewnością po tegorocznych wakacjach. — Wielokrotnie klienci mówili, że nasze auta są dobre, mają przecież 7 lat gwarancji, ale obciążeniem pozostaje sama marka — Kia. To zaczęło się wyraźnie zmieniać po tym, jak wprowadziliśmy Sportage. Teraz Stingerem chcemy ich zaskoczyć, pokazać, że Kia potrafi zrobić naprawdę wyjątkowe auta — mówi Michal Cole.

Stinger w wydaniu koncepcyjnym pokazane po raz pierwszy podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Od tego czasu projektanci mocno pochylili się nad ulepszeniami, został oczywiście już kultowy grill Kia — „nos tygrysa”, ale też w nieco zmodyfikowanej, bardziej dynamicznej wersji. W efekcie najnowszy model koreańskiej marki, to pojazd do codziennego użytku, także na wygodną weekendową jazdę, ale ze sportowym zacięciem. Sylwetką nieco przypomina limuzynę Volvo V90, ale wygląda zdecydowanie lżej, wyraźnie widać też wpływy stylistów włoskich, chociaż wiadomo, że „mózgiem” zespołu projektantów jest nadal Niemiec Peter Schreyer, którego w tym projekcie wspierał Francuz, Gregory Guillaume.

Płytę podłogową Stinger dzieli z Genesisem, luksusowym samochodem Hyundaia. Tak samo, jak Genesis będzie produkowany wyłącznie w Korei. Ale od początku do końca został zaprojektowany we Frankfurcie przez zespół europejski, mimo że — jak twierdzi Cole — głównym rynkiem, na którym Kia liczy na sukces, są Stany Zjednoczone.

Jazdy testowe odbywały na torze wyścigowym Nurburgring. Wersja Stingera, która będzie dostępna m.in na naszym rynku, to auto o długości 4,83 m, 1,87 m szerokości i 1,4 m wysokości. Dzięki temu Stinger jest w środku znacznie większy, niż inne auta sportowe. Do wyboru będą trzy wersje silników: dwie benzynowe i jedna diesla. Wszystkie silniki mają m.in turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa.

Aspirując tym modelem wyraźnie do wyższego segmentu rynku Kia napakowała Stingera najróżniejszymi udogodnieniami dla kierowców. Oprócz oferty ze automatyczną skrzynią biegów, jest wśród nich powiadomienie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, ponieważ to właśnie zmęczenie kierowców na długich trasach są głównym powodem wypadków w Europie. Wśród opcji są jeszcze między innymi układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu i aktywne zawieszenie.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana