Od kilku lat odbywa się plebiscyt na „światowy kobiety samochód roku”, który jest alternatywą dla wydania zdominowanego przez mężczyzn. Wbrew wielu stereotypom kobiety lubią duże samochody z charakterem, co tylko potwierdzają wyniki tegorocznej edycji.

W skład jury wchodzą tylko panie. Są to dziennikarki motoryzacyjne z całego świata. W składzie znajdziemy przedstawicielki z takich krajów jak USA, Australia, Turcja czy Wietnam. Nie doczekaliśmy się jeszcze polskiej przedstawicielki, ale niebawem może dołączyć do tego składu dziennikarka znad Wisły.

Kobiece jury przyznaje nagrody podzielone na kilka kategorii. Mamy tam m.in.: samochody budżetowe, rodzinne, SUV-y i crossovery oraz bardzo modne w ostatnich czasach, zielone samochody. Nie zabrakło też akcentu z pazurem w postaci aut sportowych i luksusowych.

Każda z uczestniczek Women`s World Car of the Year zgłasza krótką listę samochodów do każdego kategorii. W ten sposób 17 jurorek z 14 krajów zebrało listę składającą się z 294 samochodów. Następnie spośród tych aut wybiera się główną listę 32 aut, które kandydują do nagrody głównej i poszczególnych kategorii.

Zobaczcie tegorocznych zwycięzców plebiscytu. Zgadzacie się z tym wyborem?