Hyundai i GM wybierają Stany, BMW – Meksyk

Hyundai Motor zapowiedział zwiększenie o 50 proc. nakładów inwestycyjnych w stanach, General Motors szykuje się do ogłoszenia nowej inwestycji wartej miliard dolarów, a BMW potwierdził plan otwarcia fabryki w Meksyku.

Publikacja: 17.01.2017 18:25

Koreańczycy ogłosili, że w ciągu 5 lat zwiększą o 50 proc. inwestycje do 3,1 mld dolarowy, zamierzają też zbudować nową fabrykę.

Prezes Hyundaia i Kia, Chung Jin-haeng, tłumaczył w Seulu dziennikarzom, że nie uległ presji prezydenta-elekta, ale grupa zakłada wzrost popytu na swe pojazdy, bo nowy prezydent zobowiązał się tworzyć miejsca pracy. – Musimy być na rynku amerykańskim, ważnym strategicznie, na którym nasz światowy sukces może trwać nadal albo ponieść klęskę – oświadczył

Hyundai zamierza inwestować w modernizację swych zakładów w USA, w prace nad pojazdami autonomicznymi, w sztuczną inteligencję i nad innymi technologiami z przyszłością – wyjaśnił Chung. Hyundai ma fabrykę w Montgomery w Alabamie, Kia w Georgii, a w tym roku uruchomi zakład w Meksyku.

Hyundai zastanawia się nad budowa nowej w Stanach, która produkowaliby pojazdy wyższego segmentu, np. Genesis Premium albo pojazdy sportowo-użytkowe dostosowane do rynku amerykańskiego.

GM też woli Stany

General Motors miał ogłosić długofalowy projekt zainwestowania prawie miliarda dolarów w amerykańskie zakłady; podjął taką decyzję po uwzględnieniu czynników handlowych, a nie politycznych – wyjaśnił informator.

Inwestycja powinna pozwolić na stworzenie albo zachowanie ponad tysiąca miejsc pracy, koncern ma też inne zamiary, np. zatrudniania inżynierów.

Szef pionu prawnego GM, Craig Glidden zapewnił redakcję „WSJ”, że każdy nowy projekt inwestycyjny jest opracowywany od dawna i w żadnej mierze nie jest reakcją na krytyczne wypowiedzi D.Trumpa.

GM ma w Stanach ponad 40 zakładów produkcyjnych, w 2016 r. zapowiedzial zainwestowanie 2,9 mld dolarów, ale jednocześnie od listopada zmniejszył o 3300 ludzi zatrudnienie w 3 fabrykach.

BMW stawia na Meksyku

BMW planuje uruchomienie w 2019 r. zakładu w Meksyku mimo ostrzeżeń prezydenta-elekta, że nałoży podatek graniczny na pojazdy tej marki reprodukowane w Meksyku na rynek amerykański.

Peter Schwarzenbauer z zarządu BMW powiedział na konferencji prasowej w Monachium, że BMW podtrzymuje swe plany otwarcia fabryki w San Luis Potosi w 2019 r. Będą tam produkowane auta serii 3, przeznaczone na cały świat. Zakład będzie uzupełnieniem istniejących już w Niemczech i w Chinach.

Rzeczniczka BMW oświadczyła, że firma „czuje się w Stanach jak w domu”, bo zatrudnia tam bezpośrednio i pośrednio niemal 70 tys. ludzi. reuters, p.r.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana