– Budowa nowej fabryki Volkswagena Craftera we Wrześni przebiega zgodnie z planem, a jej otwarcie zaplanowane jest na październik – podała w piątek Dagmara Prystacka, rzecznik Volkswagena Poznań. Spółka produkuje modele Caddy w wersji osobowej i dostawczej oraz większego dostawczego Transportera. W ubiegłym roku oba samochody przeszły zmianę generacyjną. – W trakcie roku musieliśmy przeorganizować produkcję z modelu Caddy 3 na Caddy 4 oraz Transportera T5 na T6. To wymagało dużej dyscypliny i dodatkowego kształcenia naszych pracowników – mówi Dietmar Mnich, dyrektor zakładu w Poznaniu.

Nowy Caddy, którego premiera odbyła się w lutym, został w ubiegłym roku wyprodukowany w liczbie 82 tys. egzemplarzy. Dobrym wynikiem zakończył 2015 rok także Zakład Zabudów Specjalnych: przebudowano lub doposażono prawie 32,4 tys. aut, o przeszło 2 tys. więcej niż planowano. Najczęściej przygotowywano pod indywidualne zamówienie modele Caddy, ponadto modele T5 i T6. Dużą część klientów stanowiły niemieckie instytucje: kolej, policja, poczta oraz niemiecka armia.

Rok 2016 będzie kluczowy ze względu na uruchomienie fabryki we Wrześni, gdzie będzie produkowany nowy Volkswagen Crafter. – Na budowie we Wrześni osiągnęliśmy stan ogrzewanych, zamkniętych hal w ostatniej fazie wykończania, w których można już planować produkcję i ustawiać maszyny. Wszystko przebiegło zgodnie z planem – poinformował prezes Volkswagena Poznań, Jens Ocksen. Fabryka Craftera to jedna z największych inwestycji w polskiej motoryzacji w ostatnich latach. Planowany koszt budowy to 800 mln euro. W zakładzie znajdzie zatrudnienie ok. 3 tysięcy osób. Umocni to pozycję VW Poznań jako największego pracodawcy w Wielkopolsce. Firma szacuje, że do 2018 roku liczba pracowników VW Poznań wzrośnie do 10 tys. Wzrośnie także zatrudnienie w otoczeniu. Już rok temu działalność VW Poznań przekładała się na utrzymanie 13,6 tys. miejsc pracy u poddostawców.

W listopadzie ub. roku Volkswagen Poznań poinformował, że W nowo budowanej fabryce Volkswagena we Wrześni, obok nowej generacji modelu Crafter, ma być produkowane auto koncernu MAN. Będzie to samochód dostawczy MAN TGE, posiadający tę samą konstrukcje co Crafter. Zostanie zaprezentowany na targach IAA 2016 w Hannowerze, a do sprzedaży trafi w 2017 roku.