Producent samochodów Lada mocno dotknięty kryzysem na rynku motoryzacji i głęboką restrukturyzacją zmienił w kwietniu dyrektora generalnego: Szweda Bo Anderssona zastąpił przed upływem kadencji Francuz, szef Renaulta w Rumunii, Nicolas Maure.

Teraz Renault-Nissan ogłosił o marnowaniu Sergieja Skworcowa na stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów w AwtoWAZ na miejsce Carlosa Ghosna. Wicedyrektor generalny Rostec, Skworcow obejmie nowe stanowisko podczas WZA AwtoWAZ 23 czerwca. Z kolei dyrektor Renaulta na Europę i Azję, Denis Le Vot zostanie wiceprzewodniczącym tej rady.

C.Ghosn przewodniczył jej od 2013 r., w okresie przejmowania kontroli nad AwtoWAZ, bo decyzję ogłoszono w 2012 r., a sfinalizowano w 2014 r. „C.Ghosn pozostaje szefem sojuszu Rostec Auto BV, spółki holdingowej kontrolującej AwtoWAZ” – przypomniał Renaualt-Nissan w komunikacie i dodał: ” C.Ghosn podobnie jak Siergiej Szemezow, prezes-dyrektor generalny Rostec, będą odgrywać nadal aktywną osolę w strategii rozwojowej AwtoWAZ”.

W odrębnym komunikacie rosyjska firma podała, że Ghosn i Szemezow opuszczą radę dyrektorów AwtoWAZ z końcem czerwca na własną prośbę

Firma samochodowa z Togliatti podlega kontroli przez spółkę j.v. Rostec Auto, która ma w niej 74,5 proc. udziałów. Sama spółka należy z kolei w 67 procentach do Renaulta-Nissana (50,1 proc. Renaulta, 17,03 proc. Nissana) i w 33 proc. do Rostec. Renault przewiduje w tym roku dalszy spadek rynku w Rosji o ok.12 proc.; od połowy 2012 r. sprzedaż zmalała na nim o połowę W 2008 r. Francuzi kupili w AwtoWAZ 25 proc. za miliard dolarów, pogarszająca się sytuacja zmusiła ich do zaksięgowania w lutym odpisu na spadek wartości tego udziale. AwtoWAZ rozmawia z akcjonariuszami o podwyższeniu kapitału.