Po 12 miesiącach do marca 86,5 proc. nowych samochodów na własny użytek kupiono korzystając z finansowania oferowanego przez podmioty należące do Zrzeszenia Finansowania i Leasingu FLA; rok temu ta proporcja wynosiła 82,7 proc. Łączna wartość środków finansowych na zakup tych pojazdów zwiększyła się w marcu o 13 proc. do rekordowych 3,6 mld funtów, bo Wyspiarze przyspieszyli zakupy, aby uniknąć podwyżki akcyzy od 1 kwietnia. Sprzedaż nowych pojazdów w systemie PCP wzrosła o 4 proc. do 1,05 mln, a używanych o 8 proc. do 1,27 mln.

Szefowa działu badawczego i główna ekonomistka FLA, Geraldine Kilkelly stwierdziła, ex poziom finansowania zakupów nowych samochodów w I kwartale był zgodny z oczekiwaniami branży.

Od czasu gdy W. Brytania zaczęła wychodzić ze światowego kryzysu finansowego na początku dekady większość transakcji dokonano na podstawie osobistych planów kontraktu PCP: nabywca wpłacał depozyt, a następnie wynajmował dany pojazd na dwa lub trzy lata. Pod koniec tego okresu mógł zdecydować, czy kupić go po odpowiednio niższej cenie czy tez wybrać nowy model i płacić nadal miesięczne raty. Ten system przyczynił się do rekordowej sprzedaży w latach 2015-16.