Pierwsze dwie otrzymały SAIC Motor z Szanghaju i firma start-up pojazdów elektrycznych NIO. Pozwolą one obu firmom przeprowadzić próby na 5,6-kilometrowym odcinku drogi publicznej w szanghajskiej dzielnicy Jiading – dodała agencja.

Licencje wydano po sprawdzeniu przez szefa największej w Chinach wyszukiwarki Baidu, Robina Li samochodu jego firmy nie wymagającego kierowania przez człowieka po ulicach Pekinu w lipcu. Wywołał tym kontrowersje, bo nie było jeszcze przepisów dotyczących takich testów.

NIO poinformowała, że otrzymała licencję od władz miejskich Szanghaju. – Teraz będziemy mogli bardziej rozwijać nasze technologie autonomicznego kierowania pojazdami – oświadczył współzałożyciel i szef firmy, Lihong Qin.

Szanghaj ogłosił również przepisy dotyczące testów drogowych dla tak inteligentnych samochodów i zapowiedział promowanie stosowania i sprzedaży pojazdów wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji i funkcje związane z Internetem – informuje Xinhua. – Szanghaju udostępni więcej dróg do testowania inteligentnych samochodów – powiedział wicedyrektor miejskiej komisji gospodarki i technologii informacji, Huang Ou, cytowany przez agencję prasową.