Audi nałożył moratorium na podpisywanie nowych kontraktów dilerskich w Moskwie, dowiedziała się agencja RBK. Ograniczenie będzie obowiązywać do końca 2016 r. W ten sposób niemiecki producent wspiera swoich moskiewskich dilerów na dołującym rynku rosyjskim.

Audi ma w stolicy 13 salonów. W ciągu 10 miesięcy z Moskwie i obwodzie zarejestrowanych zostało 8700 nowych audi czyli mniej niż w tym okresie w 2014 r. Dynamika w całej Rosji też jest ujemna (-25 proc., 21,1 tys. sztuk).

VW, który jest właścicielem marki Audi zaprzeczył by wprowadził moratorium na rozwój sieci sprzedaży. W związku z aferą z fałszowaniem danych o emisji spalin, z salonów znikły modele audi z silnikami diesla, które dotąd cieszyły się w Rosji największym wzięciem.

Także główni konkurenci – Mercedes i BMW wstrzymali wydawanie nowych umów dilerskich. W ten sposób chcą chronić swoich obecnych sprzedawców. A mają ich odpowiednio – 10 i 14. W ciągu 10 miesięcy zarejestrowano w Moskwie i obwodzie o blisko 23 proc. mniej mercedesów ( w całej Rosji spadek wyniósł 13 proc.) i o blisko 30 proc. – bmw (-20 proc. w Rosji).