Maserati wraca do Indii

Włoska grupa Fiat Chrysler Automobiles przygotowuje się do wznowienia sprzedaży w Indiach luksusowych aut Maserati po niemal 3 latach przerwy spowodowanej kłopotami z dawnym partnerem.

Publikacja: 15.07.2015 17:06

Maserati wraca do Indii

Foto: Bloomberg

Prezes Sergio Marchionne kontynuuje ambitne cele sprzedaży tej marki i innych w ramach planu ożywienia grupy przedstawionego w 2014 r. Zdecydowane wejście do Azji będzie kluczem do osiągnięcia przez grupę sprzedaży 78 tys. maserati rocznie około 2018 r.

– Indie to ważny strategiczny rynek dla nas, choć nie jest tak duży, jakim mógłby być pod względem wolumenu. Chcemy więc być na nim obecni bezpośrednio – oświadczył szef Maserati na Bliski Wschód, Afrykę i Indie, Umberto Cini.

Wzrost sprzedaży luksusowych samochodów w Indiach był w ostatnich latach większy niż w innych kategoriach samochodów osobowych, ale nadal jest ułamkiem łącznego rynku w tym kraju. To skłoniło niemieckie firmy, Audi, BMW i Mercedesa-Benza do zwiększenia lokalnego wsadu w ich pojazdach dla obniżenia ich cen, zwiększenia atrakcyjności, a więc sprzedaży.

Marka Maserati, która sprzedała w 2014 r. 36 448 sztuk na świecie, co oznacza skok o 137 proc. wobec 2013 r,. nastawia się na dwucyfrowy wynik w Indiach w pierwszym roku za pośrednictwem salonów w Mumbaju, Delhi i Bangalore – podał Cini. Powstaną w III kwartale, a oferowane w nich auta będą mieć ceny od 11 mln rupii (173 tys. dolarów). Gdy marka ta weszła do Indii po raz pierwszy w 2011 r., sprzedała w ciągu 12 miesięcy 10 sztuk.

Obecnie zmiana strategii powinna dać lepsze wyniki – uważa Bojan Jankulovski odpowiedzialny za rozwój sieci na rynkach zagranicznych. Wcześniej Maserati oferowała ograniczoną gamę modeli, teraz zaprezentuje pełną, w tym dwudrzwiowego sedana GranTurismo, 4-drzwiowe coupe Quattroporte i nieco tańszego Ghibli. W przyszłym roku dołączy do nich pierwszy pojazd sportowo-użytkowy, Levante.

Maserati będzie je importować z pomocą firmy matki FCA, nie szukając miejscowego partnera, co zapewni firmie lepszą kontrolę – dodał Jankulovski.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana