Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w ubiegłym miesiącu zarejestrowano 2084 pojazdy o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony. To o 3,6 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Od początku roku takich samochodów zarejestrowano nieco ponad 18,6 tysiąca, co daje o 2,2 proc. lepszy wynik w porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2016 roku.

W grupie ciężarówek sierpniowe rejestracje wzrosły nieznacznie – o niespełna 1 proc. do prawie 1,9 tys. sztuk. Nieco przyhamował popyt na ciągniki siodłowe, używane głównie w transporcie międzynarodowym: o 3,3 proc. w porównaniu rok do roku i o 5,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Zarejestrowano ich 1288. W sumie od stycznia sprzedano 17 tys. ciężarówek powyżej 3,5 tony (o 1,1 proc. więcej niż rok temu), w tym 13 tys. ciągników.

Spadła tymczasem sprzedaż samochodów dostawczych. Według analiz PZPM, w sierpniu przybyło 4 744 szt. nowo zarejestrowanych tego rodzaju aut. – To piąty miesiąc w tym roku ze spadkiem rok do roku – informuje Związek. W rezultacie w ub. miesiącu rynek dostawczaków skurczył się o 12,3 proc. r/r, choć jeszcze w lipcu ich sprzedaż rosła. Natomiast rejestracje liczone od początku roku nieznacznie przekroczyły poziom 39,1 tys. sztuk, co oznacza spadek o 1,3 proc. w porównaniu do ośmiu miesięcy 2016 r. – Osiągnięta wielkość rejestracji na tle wyników z lat ubiegłych jest jednak ciągle wysoka i przewyższa rejestracje z pierwszych ośmiu miesięcy w 2008 r., to jest przed kryzysowym załamaniem na tym rynku – komentuje PZPM.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liderem polskiego rynku samochodów dostawczych jest Fiat. Od początku tego roku włoska marka zarejestrowała 7657 aut. Daje jej to jedną piąta udziału w rynku. Za nią plasuje się Renault z 5325 rejestracjami, a na podium jest jeszcze Peugeot, który w pierwszym półroczu sprzedał 3961 dostawczaków. Kolejne miejsca na liście zajęły Ford oraz Iveco. Wśród modeli najpopularniejszy jest Fiat Ducato, następnie Renault Master i Iveco Daily oraz Peugeot Boxer i Mercedes Sprinter.

W sierpniu, po lipcowym spadku, wzrosła tymczasem sprzedaż nowych autobusów. Nowe rejestracje wyniosły 188 szt., o 46,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Według PZPM, rezultat z ostatniego miesiąca był zbliżony do wysokiej miesięcznej średniej (195 zarejestrowanych autobusów) uzyskanej od początku roku.