Infiniti Q50 z usterką

Marka segmentu premium Nissana ogłosiła akcję przywoławczą 60 tys. limuzyn Q50 na świecie z powodu usterki w układzie kierowniczym

Publikacja: 19.06.2016 08:41

Akcja dotyczy samochodów na wszystkich rynkach, gdzie Q50 zostały sprzedane, głównie w Chinach i Ameryce Płn. — ogłosił rzecznik Stefan Weinmann. W Chinach będzie dotyczyć 6894 aut, produkowanych na miejscu o większym rozstawie osi i importowanych o mniejszym rozstawie.

W sektorze motoryzacji trwa prawdziwy wyścig w opracowaniu pojazdów autonomicznych, które mają być segmentem rozwojowym, ale istnieją nadal przeszkody techniczne, w zakresie bezpieczeństwa i przepisów. Q50 jest pierwszym modelem Infiniti, który nie wymaga prowadzenia kierownicą na autostradzie w pewnych warunkach dzięki bezpośrednio adaptacyjnemu układowi kierowniczemu.

– Ten układ może jednak źle zadziałać w pewnych rzadko spotykanych warunkach, natychmiast po uruchomieniu pojazdu, gdy wada oprogramowania może doprowadzić do braku reakcji i do zmiany promienia zawracania — wyjaśnił rzecznik. Infiniti zacznie informować klientów w czerwcu i lipcu o terminach usuwania tej usterki.

Szef marki Roland Krüger powiedział w ubiegłym tygodniu, że Infiniti planuje wprowadzenie autonomicznego układu kierowniczego w kilku nowych modelach, bo wprowadza go stopniowo, model po modelu. — Dzięki tej funkcji możemy już oferować częściowo autonomiczne prowadzenie auta, z szybkością nieco ponad 60 km/h można nim jechać autostradą bez rąk na kierownicy — powiedział.

Jego zdaniem, bardziej zaawansowane cechy autonomicznej jazdy, np. po innych drogach, nie tylko na autostradach, będą wymagać postępu w infrastrukturze i przepisach.

To nie jest pierwszy problem z adaptacyjnym układem kierowniczym w Q50. Infiniti podjął akcję naprawczą tych aut roku modelowego 2014, bo elektryczny układ mógł przestać działać w bardzo niskich temperaturach, przy dużym mrozie — wynika z informacji urzędu bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA.

W 2015 r. Infiniti sprzedał na świecie 215 250 aut.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana