Kontrolowany przez miliardera Romana Karkosika Boryszew oficjalnie otworzył zakład produkcji chromowanych samochodowych komponentów z tworzyw sztucznych, odbudowany i znacznie rozbudowany po pożarze w 2014 r. Nowa fabryka powstała w tym samym miejscu, niedaleko granicy z Polską, ze względu na know-how i doświadczenie pracowników – komponenty galwanizowane zapewniają wyższe marże niż standardowe wyroby.

– 10 lat po wejściu Polski do UE już nie tylko zagraniczny kapitał przypływa do Polski, ale także polskie inwestycje powstają za granicą, czego przykładem jest zakład w Prenzlau. Będę promować ten projekt jako wzór współpracy polsko-niemieckiej – powiedział Jacek Rosa, kierownik wydziału ekonomicznego ambasady polskiej w Berlinie.

– Wkład w inwestycje miało wiele instytucji, władze Prenzlau, Landu Brandenburgii, a także BGK, PKO BP oraz Bank ILB – powiedział Cezary Pyszkowski, członek zarządu ds. rozwoju segmentu automotive. – Zakład w Prenzlau odgrywa ważna rolę w grupie, jest najnowocześniejszy i ma wyznaczać kierunek . Chcielibyśmy, aby segment motoryzacyjny był w Grupie Boryszew coraz silniejszy – dodał.