Renaissance Capital znalazł się w gronie udziałowców największego w Rosji producenta samochodów poprzez podwyższenie jego kapitału o 26,1 mld rubli (405 mln euro), aby zasilić środkami właściciela marki Lada ponoszącego straty i osłabionego spadkiem sprzedaży w kraju. Renault podwyższył równolegle swój udział do ponad 47 proc. z dotychczasowych 37 proc. za pośrednictwem spółki holdingowej ARBV z Nissanem i rosyjskim konglomeratem Rostec.

Zainwestowanie przez Renaissance Capital 11,25 mld rubli oznacza, że Renault nie musiał wpłacić 25 mld rubli z pierwotnej sumy przewidzianej do utrzymania AwtoWAZ-u na powierzchni — wyjaśnił jeden z rzeczników i dodał, że osiągnięto cel oferty.

Holding ARBV kupił za 14,85 mld rubli 1,65 mln nowych akcji w cenie 9 rubli firmy z Togliatti w imieniu Renaulta, co oznacza podwyższenie udziału renaulta w tej spółce do ponad 73 proc. do 50 proc. Udział ARBV w AwtoWAZ zmalał z kolei z 75 proc. do niecałych 65 proc. Renault, który wydal niecały miliard euro kupując w 2008 r. 25 proc. AwtoWAZa przewiduje skonsolidowanie bilansu rosyjskiej firmy we własnym w 2017 r.

Renaissance Capital odmówił skomentowania tej operacji, a opublikowany dokument nie precyzuje, czy wykonał ją na własne konto czy na rzecz jakiegoś klienta. AwtoWAZ również nie dał głosu, podobnie jak grupa Onexim, która zarządza aktywami oligarchy Michaiła Prochorowa i kontroluje firmę inwestycyjną Renaissance Capital.