Od lutego w polskich salonach można już zamawiać flagową limuzynę marki – Insignię Grand Sport oraz jej wersję kombi – Insignię Sports Tourer, natomiast teraz w Warszawie zaprezentowany został nowy crossover – Crossland X. Auto jest efektem współpracy z francuskim koncernem PSA, który przejmuje Opla od amerykańskiego giganta General Motors. Kompaktowych rozmiarów samochód, który przygotowywano przez trzy lata, ma łączyć funkcjonalność i przestronne wnętrze z atrakcyjnym wyglądem SUV-a. Jest to już drugie auto z symbolem „X” obok Mokki X. I według kierownictwa General Motors Poland (GMP), ma przyczynić się do dalszego wzmocnienia pozycji Opla na polskim rynku. – Mokka X przyciągnęła do marki wielu nowych klientów, do tej pory nie związanych z Oplem. Tę szansę ma także Crossland X – twierdzi Wojciech Mieczkowski, dyrektor generalny GMP.

Auto, które będzie dostępne u polskich dealerów Opla od połowy czerwca, można zamawiać już teraz. Ceny zaczynają się od poziomu 59.950 zł. Do wyboru jest pięć wersji silnikowych z trzycylindrowymi jednostkami benzynowymi oraz czterocylindrowymi dieslami. Podstawowa wersja benzynowa to silnik o pojemności 1,2 litra i mocy 81 KM. Według producenta, w cyklu mieszanym pali 5,1 litra na 100 kilometrów. Kolejna to 1.2 Turbo z bezpośrednim wtryskiem benzyny, oferowana w trzech wariantach zespołu napędowego. Szczególnie oszczędna wersja ECOTEC rozwijająca moc 110 KM jest skojarzona z pięciobiegową przekładnią i charakteryzuje się średnim spalaniem na poziomie 5,3 l/100 km. Taką samą mocą dysponuje trzycylindrowy silnik 1.2 Turbo współpracujący z sześciobiegową przekładnią automatyczną. Najmocniejsza benzyna o pojemności 1,2 litra rozwija 130 KM, dysponuje momentem obrotowym 230 Nm, przyspiesza do setki w 9,1 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 206 km/h. Spalanie w cyklu mieszanym to 5 l/100 km.

Do wyboru są trzy diesle: ten o pojemności 1,6 litra ma moc 99 KM, maksymalny moment obrotowy 254 Nm i spala w cyklu mieszanym 3,8 l/100 km. Oszczędniejsza odmiana w wersji Ecotec ma zużywać średnio 3,6 l/100 km, natomiast najmocniejszy diesel o mocy 120 KM ma takie samo spalanie, za to moment obrotowy zwiększony do 300 Nm zapewniającym solidną siłę pociągową w każdej sytuacji.

Od wersji Enjoy, do standardowego wyposażenia Crosslanda X należy system OnStar. Oprócz dostępnych wcześniej usług telematycznych, jak całodobowe przyjmowanie zgłoszeń w sytuacjach awaryjnych oraz zdalne sterowanie blokadą zamków, klaksonem i światłami, system oferuje teraz kolejne funkcje. To usługa osobistego asystenta, który pomoże na przykład wybrać i zarezerwować hotel lub znaleźć miejsce parkingowe. Najbardziej rozbudowane systemy multimedialne są wyposażone w kolorowe ekrany dotykowe o przekątnej do 8 cali oraz interfejsy Apple CarPlay i Android Auto umożliwiające podłączenie kompatybilnych smartfonów. Punkt dostępowy 4G LTE WiFi pozwala w samochodzie korzystać z szybkiego łącza internetowego.

W tym roku Opel zaprezentuje jeszcze model Grandland X, Insignię Country Tourer z większym prześwitem, off-roadowa stylizacją i napędem 4×4, ponadto dostawcze Vivaro i elektryczna Amperę-e.