Ford Motor Company stanie się tym samym większościowym udziałowcem w młodej spółce zajmującej się sztuczną inteligencją i robotyką.

Ford już od jakiegoś czasu zapowiadał, że będzie koncentrować teraz swoją działalność na rozwoju samochodów autonomicznych. W ubiegłym roku koncern zapowiedział, że pierwsze pojazdy prowadzone przez wirtualnego kierowcę powstaną w jej zakładach do 2021 roku. Mają one służyć do celów komercyjnych w systemach wspólnego użytkowania samochodów. Inwestycja w Argo AI ma pomóc w spełnieniu tych ambicji.

Start-up został założony w Pittsburgu przez inżynierów, którzy pracowali wcześniej nad konstrukcją autonomicznych samochodów w Google i Uberze. Spółka posiada już swoje oddziały w Pittsburgu, Southeast Michigan i w San Francisco. Do końca 2017 roku Argo AI planuje zatrudniać ponad 200 pracowników. Do jej kadry dołączą również inżynierowie Forda, zajmujący się autonomicznymi pojazdami. Choć koncern wykupił większościowy pakiet udziałów Argo AI, start-up będzie wciąż miał możliwość samodzielnego działania.

– Kolejna dekada będzie zdefiniowana przez automatykę samochodów. Pojazdy bez kierowców będą miały równie znaczący wpływ na społeczeństwo, jak poruszające się linie montażowe Forda sto lat temu – podkreślił Mark Fields, prezes koncernu, w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Forda.

– Wierzymy w to, że inwestycja w Argo Al będzie miała dużą wartość dla naszych udziałowców, ponieważ umocni pozycję Forda jako firmy, która w najbliższym czasie wprowadzi autonomiczne pojazdy na rynek i stworzy technologię, która będzie mogła być w przyszłości licencjonowana innym – dodał.