VW: pracownicy wywalczyli premie

Zarząd Volkswagena uległ i nie ukarze pracowników koncernu za swoje błędy. Wszyscy dostaną premie, choć nie tak sowite jak w zeszłym roku.

Publikacja: 13.05.2016 21:15

VW: pracownicy wywalczyli premie

Foto: Bloomberg

Koncern poinformował, że wszyscy pracownicy dostana po 3950 euro premii za zeszły rok. W sumie 120 tys. pracowników VW dostanie tradycyjna doroczna premie za wyniki. Co prawda w zeszłym roku szeregowi pracownicy spółki dostali po 5900 tys. euro, ale w tym roku w związku z problemami firmy uwikłanej w skandal dieslowy rozważano nawet niewypłacenie tego bonusa.

Zarząd zdecydował jednak, że niesprawiedliwie byłoby niewypłacanie jakiejkolwiek premii pracownikom, którzy nie zawinili w aferze dieslowej. Przeciwko takiej opcji zdecydowanie występowała także rada zakładowa koncernu, podkreślając, że to zarząd i rada nadzorcza powinny zrezygnować z premii.

Na bonusy VW przeznaczył 474 mln euro – ponad siedem razy tyle co na dywidendy dla inwestorów za zeszły rok.

W zeszłym roku koncern stracił miliardy na aferze dieslowej.

Mimo skandalu z manipulacjami danymi o emisji CO2 w I kwartale tego roku Volkswagen sprzedał na świecie 2,5 mln samochodów, o 0,8 proc. więcej, niż rok temu. Spadek sprzedaży niemieckiego koncernu jest wyraźny jednak w USA, gdzie wykryto aferę. W 2015 r. sprzedaż samochodów VW zmalała o 5 proc., a od początku 2016 r. o 12 proc.

Niemiecki koncern przyznał, że od 2009 roku zamontował w samochodach sprzedanych w Stanach Zjednoczonych nielegalne oprogramowanie zaniżające dane o emisji CO2 o około 40 razy. W sumie 11 mln samochodów Volkswagen Group na świecie jeździ z nielegalnym oprogramowaniem.

Archiwum
Gliwice walczą o motoryzacyjną nowość z silnikiem z Tych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
Zarobki Elona Muska zatwierdzone, ale nie jednogłośnie
Archiwum
Dyrekcja Skody proponuje podwyżkę zarobków
Archiwum
Europejski plan produkcji PSA
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Fabryka Opla w Tychach uratowana